پتاسیم هیدروکسید

هیدروکسید پتاسیم، که معمولا به اسم  پتاس و همچنین آب قلیایی شناسایی می شود، یک نوع ترکیب محلول در آب میباشد که در مصارف صنعتی کاربرد زیاد دارد. این ماده که در دمای اتاق جامد است ، بدون بو و بی رنگ است. پتاسیم هیدروکسید یک باز بسیار قوی میباشد و وقتی که انرا در آب حل کنیم مقدار زیادی گرما تولید می کند. این ماده با  شکل توده ، میله و به شکل گلوله به رنگ سفید یا رنگ متمایل به زرد است.

 

خصوصیات پتاسیم هیدروکسید

✦طبیعت ان خورندگی است

✦ قابلیت واکنش کاهش با چیزهای گوناگون

✦ بالا بودن مقدار حل شدن ان در آب

✦ میزان ثبات حرارتی  مقدار بالا

✦ نقطه ذوب ان تقریبا کم است

✦ واکنش دهنده با اسید

✦ طبیعت باز خیلی قوی

 

روش تهیه پتاسیم هیدروکسید

پتاس به طریق الکترولیز کلرید پتاسیم حل شده  در آب تولید می گردد. در این عمل با جریان الکتریکی کلرید پتاسیم به دو ماده پتاسیم و کلر تجزیه می شود. کلر تحت عنوان یک ماده جانبی با نوع گاز آزاد می گردد. پتاسیم باقی در محلول با آب واکنش نشان داده  و هیدروکسید پتاسیم تولید میگردد.

۲KCl + 2 H2O → ۲ KOH + Cl2 + H2

 

پتایسم هیدروکسید پتاس کره فرانسه فروش خرید

کاربردهای پتاسیم هیدروکسید

۱٫در کشاورزی

پتاس در تهیه کود نیز استفاده می گردد. پتاسیم به طریق این ماده در گیاهان تامین می گردد. کاربرد ان زمانی ارزش  می یابد که کود حاصل شده برای چیزهایی باشد که قادر نیستند از پتاسیم کلرید کسب غذا بکنند. و نیز این ماده برای تولید علف کش ها و همچنین قارچ کش ها هم استفاده می گردد . به تنظیم شدن pH خاک اسیدی هم کمک میکند .

۲٫در تولید کردن باتری ها و تولید  سلول سوختی

پتاس حل شده  در آب تحت عنوان الکترولیت هم در باتری های نوع قلیایی، همچنین در نیکل کادمیوم و نیز در باتری های دی منگنز- روی بکار میرود. این ماده تحت عنوان یک الکترولیت نیز در سلول های سوختی فعالیت می کند. محلول های پتاس ، از لحاظ هدایت الکتریکی بسیار بهتر از محلول NaOH میباشند.

۳٫کاربرد در آزمایشگاه شیمی

پتاس برای تهیه نمک پتاسیم قابل استفاده در فرایندهای گوناگون کاربرد دارد. پتاس  برای تهیه چند ماده شیمیایی که پتاسیم دارند مانند پتاسیم آلومینات،  فرمالیت ، برومیدو … نیز قابل استفاده است.همچنین این ماده برای کم کردن میزان اسیدیته و تنظیم کردن pH محلول ها قابل استفاده هست. برای مطالعه کردن درباره آناتومی حشرات هم از پتاسیم هیدروکسید استفاده می گردد.این ماده به همچنین به عنوان یک ضد آب فعالیت می کند .

 

۴٫در صنایع پتروشیمی

در طی فرایندهای پالایش کردن نفت و محصولات تولید شده از گاز طبیعی، این ماده نیز در حذف اسیدهای آلی و البته ترکیبات گوگرد تاثیر به سزایی دارد ..پتاسیم هیدروکسید مثل کاتالیزور در برخی فرایند ها عمل میکند.

۵٫در صنایع غذایی

پتاسیم هیدروکسید در شستن  میوه ها در کارخانه ها استفاده می گردد. این ماده در تولید کردن رنگ کارامل هم  استفاده می گردد و در عمل تولید کردن نوشابه، تولید شکلات و البته کاکائو لازم است. مواد غذایی فرآوری شده تجاری معمولا دارای پتاسیم هیدروکسید هستند. این ماده همچنین به طور زیاد به شکل افزودنی در بعضی مواد غذایی استفاده می شود.

 

 

۶٫در تهیه لوازم آرایشی و تولید محصولات شوینده

بهره بردن از مخلوط چربی و پتاس برای تولید کردن صابون معمول است. صابون هایی که با بهره گیری از هیدروکسید سدیم تولید می گردند، نیز معمول هستند، اما صابون های تولید شده از پتاسیم نرم تر هستند و نیز انحلال پذیری بالاتری را در آب دارا هستند . پتاسیم هیدروکسید در لوله باز کن استفاده  فراوان دارد و از این ماده در کالاهای مانیکور هم بهره میبرند  و  نقش آن عمل تمیز کردن بهتر برای ناخن ها میباشد.

 

 


فروش پتاسیم هیدروکسید (پتاس ) 

پتاس فرانسه و پتاس کره

به صورت کیسه ۲۵ کیلویی

جهت استعلام قیمت تماس بگیرید یا پیام بگذارید .