آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید :

اولین بار در اروپا در سال ۱۸۱۸ با اسیدی کردن باریم و خروج آب مانده در خلاء آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن(H2O2)  تهیه شد و موج بزرگی و عظیمی  در صنعت و صنعت داروسازی ایجاد کرد.

آب اکسیژنه  و یا پراکسید هیدروژن ( و یا پراکسید اکسیژن که به غلط مصطلح شده ) عنصری است با فواید و خصوصیات بالاکه کاربرد های آن بسیار زیاد است که در صنایع بهداشتی، دارویی، کاغذ سازی و رنگسازی و… استفاده می شود.

این ماده محلولی بی رنگ و با بوی کمی تند است و از حلال بودن آن در صنایع استفاده های زیادی می شود. پراکسید هیدروژن به مرور زمان مورد تجزیه قرار می گیرد و پس ازگذشت زمان طولانی تبدیل به آب و اکسیژن می شود.

همانطور که در بخش طرح های تولیدی سود آور شیمیایی در مقاله روش های تولید پر اکسید هیدروژن( آب اکسیژنه)   گفتیم پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه از ترکیب چند مواد و ماده مختلف به وجود می آید که آن را در آزمایشگاه های مخصوص و با تکنولوژی بالا می سازند که این ماده را از ترکیب سولفوریک اسید با پراکسید باریم یا پراکسید سدیم در دمای نسبتا پایین تولید و تهیه می شود.

هیدروژن پراکسید از روش های دیگر نیز تولید می شود مانند روش های صنعتی که به وسیلهاکسایش مولکول ها و مجاورت با کاتالیزور تهیه میشود و روش های بسیار دیگری نیز وجود دارد. 

آب اکسیژنه هیدروژن پراکسید

فواید  عجیب آب اکسیژنه

این محلول فواید و کاربرد های فراوانی دارد همچون:

۱) شستشوی جراحات که بیشتر در درمانگاه ها و بیمارستان ها کاربرد فراوانی دارد و در کتاب های پزشکی گوناگونی نیز ذکر شده است.

۲) سفید کنندگی لباس این ماده می تواند بدل مناسبی برای محلول ها و سفید کننده های شیمیایی و خطرناک باشد.

۳)درمان قارچ ها که این مورد توسط پزشکان تایید شده اما این محلول بدون اجازه پزشک به هیچ عنوان نباید خودسرانه مصرف و استفاده شود و از آن برای ضد عفونی کردن لباس پزشکان برای اتاق عمل انجام می شود

۴) سفید کردن دندان ها و ضدعفونی کردن و مراقبت از لثه ها که آب اکسیژنه به دلیل خاصیت میکروب کشی در دندان پزشکی ها نیز استفاده و کاربرد دارد.

۵) نظافت خانه و منزل ها به دلیل خاصیت لکه بری آن در مایع های ظرفشویی نیز وجود دارد پس بنابراین از آن میتوان برای شست و شوی کاشی ها و سطوح بهداشتی استفاده نمود.

۶) این آب در استخر ها برای ضد عفونی کردن آب استخر و از فاسد شدن آب استخر (به دلیل ساکن بودن آب استخر) جلوگیری می کند.

۷) به وسیله آن می توان لکه های خون و لکه های غیر قابل پاک شدن را پاک کرد.

۸) از آن برای سفید کردن پشم گوسفند، پنبه، کتان، کنف، شاخ و عاج و … استفاده می شود.

مضرات و خطرات :

هر محصول یا ماده ای در کنار فوائد و کاربرد های فراوان ضرر ها و زیان های فراوانی نیز دارد پس آب اکسیژنه هم نیز در کنار خوبی های زیاد ضرر های زیادی نیز است.

۱) این ماده در تماس با سطح پوست و یا تماس با چشم خطرات مهم و  غیر قابل جبرانی خواهد داشت و حتی ممکن است باعث خورندگی پوست شود و مانند اسیدی عمل کند.

۲) این ماده در صورت تنفس این ماده باعث ضرر حدی به شش ها و تحریک ریه ها می شود و در هنگام استفاده از آن باید از ماسک استفاده کرد.

۳) تماس با این ماده باعث ایجاد سوختگی ها و سوزش های مکرر و گزش و سفیدی پوست می شود.

۴) استفاده مکرر آن در مو مضر است و باعث ریزش مو، شوره، سوزش مو و همچنین شکنندگی مو می شود.

نکات ضروری و مهم در استفاده از آب اکسیژنه

۱) در صورت نداشتن اطلاعات کافی و ندانستن ضرر های پر اکسید هیدروژن از آن استفاده نفرمایید.

۲) به هنگام استفاده از دستکش و ماسک استفاده کنید و مراقب پوست های خود باشید.

۳) ماده ای خطرناک است که در صنایع، علوم پزشکی و سایر علوم توسط افراد ماهر و آموزش دیده استفاده می شود و در صورت عدم نیاز از آن استفاده نفرمایید.

۴) در صورت استفاده از این ماده در شست و شو مراقب لباس ها باشید زیرا آب اکسیژنه خاصیت رنگ زدایی دارد و رنگ لباس ها را خیلی زود از بین می برد و باعث از بین رفتن بافت های آن می شود.

بزای داشتن توضیحات بیشتر راجع به آب اکسیژنه لطفا به منابع پایه مراجعه کنید.فروش آب اکسیژنه

فروش آب اکسیژنه ترک

فروش آب اکسیژنه تبریز

فروش آب اکسیژنه اصفهان 

آب اکسیژنه های ۳۵ درصد و ۵۰ درصد

قابل عرضه در بسته بندی های ۶۵ کیلوییابع پایه