اسید سیتریک

اسید سیتریک یک تری کربوکسیلیک اسید است و در میو ه های سیتروز پیدا می شود.این ماده به علت خاصیت آنتی اکسیدان آن به  عنوان یک ماده کمکی (دوام دهنده و قوام دهنده و ..)در تهیه داروهای شیمیایی استفاده می شود.به عنوان یک ماده اسیدی برای کنترل pHاستفاده می شود.اسید سیتریک به عنوان ماده  آنتی کوو لانت بوسیله شلات کنندگی کلسیم در خون استفاده می شود.

 

خواص شیمیائی اسید سیتریک :

فرمول شیمیائی:C6H8O7

جرم مولی :    (انهیدروز )192.123g/mol

(مونوهیدرات )210.14g/mo

دانسیته :        (انهیدروز)1.655g/cm3

(مونوهیدرات)1.542g/cm3

نقطه ذوب :    310  درجه سانتی گراد

حللالیت در آب     :   59.2درصد در 20 درجه سانتی گراد

حللالیت در سایر :     محلول در استون‚ الکل ‚اتر و اتیل استات

                            نامحلول در تولوئن

موجودیت در طبیعت و صنایع :

بیش از دو میلیون تن از این ماده سالیانه تولید می شود و به عنوان طعم دهنده ‚اسیدی کننده و شلات کننده استفاده می شود .از لحاظ موجودیت در طبیعت در تعداد زیادی از میو ه ها و سبزیجات وجود دارد و مخصوصا لیمو مقدار زیادی از این ماده دارد .در تولید صنعتی منبعی از ساکاروز یا گلوگز به عنوان منبع واسطه ایی برای تولید این ماده استفاده می شود .

اسید سیتریک به عنوان یک اسید دوستدار محیط زیست حساب می شود و تقریبا هیچ اثر مخربی ندارد و می تواند حتی در عملیات تهیه و آماده سازی عملیات شیمیائی بدون هیچ محدودیتی استفاده شوند . برای نیاز به توضیحات در این زمینه ‚می توانید به سایت های معتبر در این زمینه مراجعه کنید .

نکات ایمنی :

با وجودی که این ماده اسید ضعیفی است در معرض قرار گیری با ماده خالص ‚اثرات نامطلوبی بدنبال دارد.تنفس بخارات آن باعث مشکلات تنفسی می شود .تاثیر محلول غلیظ آن باعث قرمزی پوست و التهاب چشم می شود.به همین دلیل پرسنل مربوطه قبل از استفاده ‚تجهیزات ایمنی کامل استفاده نمایند.

بسته بندی و فروش :

اسید سیتریک در کیسه های 25 کیلویی و در دو نوع خشک و آبدار به بازار عرضه می شود .

در صورت مشاوره و نیاز به خرید با بخش فروش کیمیا تجارت فجر  تماس بگیرید .

سیتریک اسید

اسید سیتریک به عنوان اسیدی کننده استفاده می شود.