اسید سیتریک

اسید سیتریک کاربردهای متعددی درصنایع غذائی و داروئی و کشاورزی دارد

اسید سیتریک یک تری کربوکسیلیک اسید است و در میو ه های سیتروز پیدا می شود.این ماده به علت خاصیت آنتی اکسیدان آن به  عنوان یک ماده کمکی (دوام دهنده و قوام دهنده و ..)در تهیه داروهای شیمیایی استفاده می شود.به عنوان یک ماده اسیدی برای کنترل pHاستفاده می شود.اسید سیتریک به عنوان ماده  آنتی کوو لانت بوسیله شلات کنندگی کلسیم در خون استفاده می شود.

 

خواص شیمیائی اسید سیتریک :

فرمول شیمیائی:C6H8O7

جرم مولی :    (انهیدروز )192.123g/mol

(مونوهیدرات )210.14g/mo

دانسیته :        (انهیدروز)1.655g/cm3

(مونوهیدرات)1.542g/cm3

نقطه ذوب :    310  درجه سانتی گراد

حللالیت در آب     :   59.2درصد در 20 درجه سانتی گراد

حللالیت در سایر :     محلول در استون‚ الکل ‚اتر و اتیل استات

                            نامحلول در تولوئن

آنالیز اسید سیتریک آبدار

آنالیز اسید سیتریک خشک

موجودیت در طبیعت و صنایع :

بیش از دو میلیون تن از این ماده سالیانه تولید می شود و به عنوان طعم دهنده ‚اسیدی کننده و شلات کننده استفاده می شود .از لحاظ موجودیت در طبیعت در تعداد زیادی از میو ه ها و سبزیجات وجود دارد و مخصوصا لیمو مقدار زیادی از این ماده دارد .در تولید صنعتی منبعی از ساکاروز یا گلوگز به عنوان منبع واسطه ایی برای تولید این ماده استفاده می شود .

اسید سیتریک به عنوان یک اسید دوستدار محیط زیست حساب می شود و تقریبا هیچ اثر مخربی ندارد و می تواند حتی در عملیات تهیه و آماده سازی عملیات شیمیائی بدون هیچ محدودیتی استفاده شوند . برای نیاز به توضیحات در این زمینه ‚می توانید به سایت های معتبر در این زمینه مراجعه کنید .

نکات ایمنی :

با وجودی که این ماده اسید ضعیفی است در معرض قرار گیری با ماده خالص ‚اثرات نامطلوبی بدنبال دارد.تنفس بخارات آن باعث مشکلات تنفسی می شود .تاثیر محلول غلیظ آن باعث قرمزی پوست و التهاب چشم می شود.به همین دلیل پرسنل مربوطه قبل از استفاده ‚تجهیزات ایمنی کامل استفاده نمایند.

بسته بندی و فروش :

اسید سیتریک در کیسه های 25 کیلویی و در دو نوع خشک و آبدار به بازار عرضه می شود .

در صورت مشاوره و نیاز به خرید با بخش فروش کیمیا تجارت فجر  تماس بگیرید .

سیتریک اسید

اسید سیتریک به عنوان اسیدی کننده استفاده می شود.

کاربردهای سیتریک اسید :

صنایع غذائی و آشامیدنی :

به دلیل اینکه این اسید یک اسید غذائی قوی است استفاده های منحصر به فردی در طعم دهنده ها و نگه دارنده‚ ها در صنایع غذائی و نوشیدنی به خصوص در نوشیدنی های ملایم و شیرینی جات دارد. نمک های سیترات فلزات به عنوان رژیم روزمره در مواد بیولوژیکی استفاده می شود.این ماده به بستنی به عنوان یک ماده امولسیفایر  اضافه می شود تا ممانعت کند از اینکه چربی ها از یکدیگر جدا شوند. در کارامل برای خودداری از کریستالیزاسیون ساکاروز استفاده می شود.و همین طور درتهیه  آب لیموهای تازه استفاده می شود.به همراه بی کربنات سدیم در رنج وسیعی از فرمولاسیون مواد گاز دار استفاده می شود.

سیتریک هم به عنوان آسانی هضم (پودرها و قرص ها )و هم به عنوان مواد مراقبت شخصی (نمک های حمام و نماینده تمیز کننده گریس ها ) استفاده می شود.این ماده در شکل پودر خشک در بازار و بقالی ها به عنوان نمک ترش فروخته می شود. به علت تشابه فیزیکی آن با نمکهای دیگر در کاربردهای پخت و پز و همچنین به عنوان جایگزینی برای سرکه و عصاره لیمو جایی که خالص این ماده نیاز است ‚استفاده می شود. این ماده به عنوان رنگ کننده مواد غذائی و برای تنظیم سطح pHرنگ کننده های اساسی طبیعی استفاده می شود.

استفاده کننده به عنوان نماینده تمیز کننده و شلات کننده 

این ماده به عنوان یک شلات کننده عالی برای اتصال فلزات با یکدیگر برای محلول کردن آنها استفاده می شود.به عنوان جداکننده تشکیل رسوب آهکی در بویلرها و تبخیر کننده ها استفاده می شود.در مورد عمل قرار دادن

آب برای بهتر کردن اثر بخشی صابون ها و دترجنت های لباسشویی استفاده می شود.به دلیل شلات کنندگی فلزات در آب های سخت ‚اجازه می دهد که شوینده ها فوم تولید کنند و عملکرد بهتری داشته باشند بدون نیاز به اینکه آب را از حالت سخت به نرم تبدیل کنند. این ماده به عنوان یک جزء فعال درمحلولهای تمیز کننده آشیزخانه و حمام استفاده می شود. یک محلول با 6درصد وزنی از این ماده می تواند لکه های آب سخت را از روی شیشه بدون هیچ گونه اثری پاک کند .این ماده در شامپوها به عنوان تمیز کننده واکس و رنگ  مو استفاده شود. این ماده نخستین ماده موثر برای جداسازی تبادل یونی در لانتانیدها در پروژه مانهتان در سال 1940 بود. در سال 1950 این ماده با EDTAجایگزین شد. در صنعت برای برداشتن ذرات آلودگی از فولاد و فولادهای استنلس استیل مقاوم در مقابل خوردگی استفاده می شود.

کاربردها در صنعت خانگی‚داروئی و رژیم های روزانه و غذائی :

سیتریک به عنوان ماده اسیدی کننده در کرم ها و ژل ها و مایعات استفاده می شود.به عنوان رژیم روزانه در مکمل ها و غذاها استفاده می شود.این ماده یک آلفا هیدروکسی هست و یک جزء فعال در مواد شیمیایی برداننده لایه های پوست است.همچنین به عنوان یک جز  ء فعال در تولید داروهای ترمیم کننده پوست و با خواص ضد ویروسی استفاده می شود.

خواص بافرکنندگی سیترات ها باعث می شودآنها به عنوان کنترل کننده pHدر تمیز کننده های خانگی و داروئی استفاده شوند.این ماده به عنوان یک آلترناتیو بی رنگ و طعم برای رنگ کردن بافت ها با رتگهای اسیدی استفاده می شود. این ماده به عنوان معرف Benedictبرای شناسایی کمی و کیفی نماینده های کاهنده در واکنش های شکر استفاده می شوند.این ماده به عنوان یک آلترناتیو با اسید نیتریک در جلوگیری از خوردگی استنلس استیل استفاده می شود.این ماده به عنوان خنثی کننده خواص قلیائی در فرآیندهای تولید فیلم های فتو گراف استفاده می شود.فرایندهای فیلم های فتوگراف قلیائی هستند به نحوی که اسیدهای ملایم برای خنثی کردن و متوقف کردن خواص سریع آنها استفاده می شوند.که بطور عموم سیتریک اسید استفاده می شود که یک طعم سرکه ایی تند در اتاق های تاریک برجای می گذارد.

سیتریک اسید و سیترات سدیم و سیترات پتاسیم می توانند به عنوان تنظیم کننده اسیدیته خون استفاده شوند.این ماده به عنوان فلاکس جوشکاری عالی(براکس) استفاده می شود هم به عنوان خشک و هم به عنوان محلول در آب می تواند به عنوان فلاکس استفاده شود. البته باید توجه داشت که بعد از جوسکاری باید برداشته شود مخصوصا با یک برس می تواند انجام شود چرا که به آرامی خورنده است . این ماده به سرعت در آب گرم شسته شده و تجریه می شود.