تری کلرواتیلن :

تری کلرواتیلن C2HCl3 ، یک هالوکربن است که به عنوان حلال استفاده می شود . یک مایع غیر قابل اشتعال است که طعم مطبوع دارد . تری کلرواتیلن نبایستی با ۱-۱-۱ تری کلرواتان اشتباه گرفته شود . در حالی که ۱-۱-۱تری کلرواتان با عنوان کلرواتان شناخته می شود .

مخفف های صنعتی این ماده ، شامل TCE ، trichlor ، Trike ، Tricky و tri است و  با نامهای تجاری مختلفی  نظیر Trimar و Trilene به فروش رسیده است .  از تری کلر اتیلن به عنوان یک بی حس کننده فرار و به عنوان یک ضد درد موضعی و استنشاقی در میلیون ها بیمار استفاده می شد.

خواص تری کلرواتیلن:

حالت فیزیکی : مایع بی رنگ

بو: شبیه کلروفرم

Ph : در اختیار نیست

فشار بخار : ۷۷٫۳ میلی بار در ۲۰ درجه سانتی گراد

شدت تبخیر : در اختیار نیست

نقطه جوش : ۸۷ درجه سانتی گراد در ۷۶۰ میلی متر جیوه

نقطه انجماد : -۸۶ درجه سانتی گراد

دمای تجزیه : در اختیار نیست

حلالیت : نامحلول (به مقدار خیلی جزئی در آب حل می شود)

وزن مخصوص :۱٫۴۶

فرم مولکولی : C2HCl3

وزن مولکولی: ۱۳۱٫۳۹

تری کلرواتیلن

روش تولید تری کلرواتیلن:

پیش از اوایل دهه ۱۹۷۰ ، بیشتر تری کلرواتیلن در یک فرآیند دو مرحله ای از استیلن تولید می شد. ابتدا استیلن با استفاده از یک کاتالیزور کلرید فریک در دمای ۹۰ درجه سانتیگراد با کلر مورد عمل قرار گرفت تا براساس معادله شیمیایی ۱،۱،۲،۲-تری کلرواتان تولید شود .

HC≡CH + 2 Cl2 → Cl2CHCHCl2

سپس ۱،۱،۲،۲-تتراکلرواتان را دهیدروکلروره می شود تا تری کلر اتیلن به دست آورد. این کار یا با یک محلول آبی از هیدروکسید کلسیم انجام می شود .

۲ Cl2CHCHCl2 + Ca(OH)2 → ۲ ClCH=CCl2 + CaCl2 + 2 H2O

یا در مرحله بخار با گرم کردن آن تا ۳۰۰-۵۰۰ درجه سانتی گراد بر روی کلرید باریم یا کاتالیزور کلرید کلسیم واکنش زیر به دست می آید :

Cl2CHCHCl2 → ClCH=CCl2 + HCl

اما امروزه بیشتر تری کلرو اتیلن از اتیلن تولید می شود. اول ، اتیلن بر روی یک کاتالیزور کلرید فریک کلر می شود تا ۱،۲ دی کلرو اتان تولید کند.

CH2 = CH2 + Cl2 → ClCH2CH2Cl

هنگامی که با کلر اضافی در حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد گرم می شود ، ۱،۲-دی کلرو اتان به تری کلر اتیلن تبدیل می شود

CLCH2CH2Cl + 2 Cl2 → CLCH = CCl2 + 3 HCl

این واکنش می تواند در حضور انواع مختلفی از مواد کاتالیز شود. متداول ترین کاتالیزور ترکیبی از کلرید پتاسیم و کلرید آلومینیوم است .

کاربرد های تری کلرواتیلن :

تری کلرو اتیلن یک حلال مؤثر برای انواع مواد آلی است.

هنگامی که اولین بار در دهه ۱۹۲۰ به طور گسترده تولید شد ، عمده استفاده از تری کلرواتیلن برای استخراج روغن های گیاهی از مواد گیاهی مانند سویا ، نارگیل و نخل بود. موارد دیگر استفاده در صنایع غذایی شامل کافئین زدایی قهوه و تهیه عصاره های طعم دهنده از هاپ و ادویه ها بود . همچنین از آن برای از بین بردن آب باقیمانده در تولید ۱۰۰٪ اتانول استفاده شده است .

همچنین از آن به عنوان یک حلال تمیز کننده خشک استفاده شده است ، اگرچه در دهه ۱۹۵۰ توسط تتراکلوره اتیلن (که به عنوان پرکلوره اتیلن نیز شناخته می شود) جایگزین شده است .

مهمترین کاربرد TCE به عنوان تمیز کننده فلزات است .

ناپایداری شیمیایی تری کلرواتیلن:

علیرغم کاربرد گسترده آن به عنوان یک دستگاه چربی زدایی فلزی ، این ماده در حضور فلز در معرض طولانی مدت ناپایدار است .

موارد احتیاطی تری کلرواتیلن:

TCE برای اکوسیستم آبی بسیار مضر است و ممکن است اثرات طولانی مدتی در محیط آبی داشته باشد . تنفس بخارات آن بسیار سمی است و در معرض آن قرار گرفتن برای انسان بسیار خطرناک است .

چشم : در صورت تماس با چشم ، باعث درد و سوزش در چشم می شود ولی صدمات پایدار به چشم نمی زند .

پوست : در صورت برخورد با پوست ، باعث خارش می شود . در صورت جذب از راه پوست بسیار مضر است .

بلعیدن : در صورت خوردن این ماده ، باعث می شود سیستم عای عصبی به مخاطره بیفتند .

تنفس: در صورت تنفس این ماده ، کبد و کلیه ها در معرض خطر قرار می گیرند و سیستم عصبی را دچار اختلال می کنند . اثرات این ماده روی انسان می تواند باعث خستگی های غیر طبیعی ، خارش ، سردرد ، اختلال اسید معده و … شود .

اثرات مزمن : در صورت تماس طولانی با پوست ، باعث اثرات پایدار بر پوست می شود . ممکن است باعث خسارت بر کلیه و کبد شود . باعث سرطان ، اختلال در طحال و … می شود . همین اثرات ممکن است در حیوانات هم مشاهده شود .

برای آشنایی با مواد سازگار با محیط زیست به سایت های معتبر در ابن زمینه مراجعه کنید .

نکات ایمنی  تری کلرواتیلن:

چشم : در صورت برخورد ،حداقل ۱۰ دقیقه آن را با آب فراوان بشویید .

پوست : بلافاصله پوست را با مقدار فراوانی آب به مدت حداقل ۱۵ دقیقه شستشو دهید . قبل از هر کاری لباس های آلوده را خارج کنید .

بلعیدن : شخص مصدوم را وادار به استفراغ نکنید و به پزشک مراجعه کنید .

تنفس : شخص مصدوم را به هوای تازه منتقل کنید و اگر در تنفس دچار مشکل است ، از تنفس مصنوعی و کپسول اکسیژن استفاده کنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید  .

مکان ذخیره تری کلرواتیلن:

به دور از منابع قابل اشتعال نگهداری شود . در جای سرد و فضای خشک نگهداری کنید . در ظرف های محکم بسته شده و به دور از نور نگهداری کنید .


فروش  تری کلرواتیلن

فروش تری کلرواتیلن در بشکه های ۲۰۰ کیلو گرمی

جهت استعلام قیمت تماس بگیرید یا پیام بگذارید .