سدیم بنزوات :

سدیم بنزوات ماده ای با فرمول شیمیایی  C6H5NaO2است که به طور عمده در نگهدارنده های مواد غذایی استفاده می شود. سدیم بنزوات به آسانی می تواند در اثر واکنش سدیم هیدروکسید با اسید بنزوییک تولید شود. بنزوات سدیم نمک اسید بنزوییک است.

روش های تولید :

بنزوات سدیم از طریق خنثی سازی بنزوییک اسید تولید شود و در روش دیگر می تواند به وسیله اکسیداسیون جزئی تولوئن با اکسیژن تولید شود.

سدیم بنزوات

موجودیت سدیم بنزوات در طبیعت:

بنزوات سدیم به طور طبیعی یافت نمی شود ولی بنزوئیک اسید و استر های آن در بسیاری غذا ها یافت می شوند. میوه ها و سبزیجات همچون  خانواده توت ها مانند: زغال اخته بنفش و زغال اخته قرمز) از منابع غنی بنزوات سدیم هستند.

منابع دیگر بنزوات سدیم شامل غذاهای دریایی همچون میگو و مواد غذایی لبنیاتی همچون شیر،پنیر و ماست هستند.

کاربردها :

یه عنوان نگه دارنده: بنزوات سدیم به عنوان یک نگهدارنده قوی در غذا ها استفاده می شود. همچون نگهدارنده دسرها(نگهدارنده سبزیجات)، نوشیدنی های کربن دار و اسید کربنیک، مرباها و عصاره های میوه ها (اسید سیتریک) استفاده می شود همچنین به عنوان نگهدارنده در مواد دارویی و آرایشی کاربرد دارد. تحت این شرایط، بنزوات مستقیما به اسید بنزوئیک تبدیل می شود. اسید بنزوئیک به علت طبیعت کم محلول بودن ، به طور مستقیم استفاده نمی شود.

غلظت بنزوات سدیم به عنوان نگهدارنده در آمریکا تا 0.1% گزارش شده است.  بنزوات سدیم به عنوان ادتیو غذایی در غذای حیوانات هم به همین میزان گزارش شده است. سدیم بنزوات در انگلیس، در عمده نوشیدنی های غیر الکلی با کربنات پتاسیم جایگزین شده است.

دارویی: سدیم بنزوات به عنوان عامل برای چرخه تنطیم اوره به کار می رود. چراکه توانایی خوبی برای متصل کردن آمینواسید ها دارد.این عمل به استخراج آمینواسیدها و کاهش آنها در محلول آمونیاک کمک می کند. تحقیقات جدید نشان داده است که این ماده ممکن است در دوز مصرف 1 گرم در هر روز برای بیماران اسکیزوفرنی مناسب باشد.

بنزوات سدیم به همراه فنیل بوتیرات در معالجه بیماری Hyperammonemia که یک بیماری مربوط به سلسله اعصاب مغز است استفاده می شود.

کاربرد های دیگر: سدیم بنزوات در کارهای آتش بازی همچون سوخت در whistle mix به عنوان یک پودر عامل در تولید صدا وقتی داخل لوله متراکم و سپس مشتعل می شود، کار برد دارد.

سلامتی و امنیت :

در آمریکا، بنزوات سدیم به صورت معمول به عنوان یک ماده بی خطر از طرف اداره غذا و دارو به عنوان یک ماده بی خطر معرفی می شود. برنامه بین المللی امنیت شیمیایی هیچ اثر منفی در انسان در دوز های 825-647  kg/mg به ازای وزن بدن در هر روز پیدا نکرد. گربه ها در مقایسه با موش ها تحمل بسیار کم تری به بنزوئیک اسید دارند. بدن انسان سریعا بنزوات سدیم را با ترکیب آن با گلیسیرین و تشکیل hippuric acid که بعدا دفع می شود، پاکسازی می کند.

وجود بنزن در نوشیدنی غیرگازدار در ترکیب با اسید اسکوربیک ( ویتامین C)، سدیم بنزوات و پتاسیم بنزوات ممکن است بنزن را تشکیل دهند. درسال 2006، اداره غذا و دارو 100 مدل نوشیدنی موجود در آمریکا را آزمایش کرد که شامل هر دو اسید اسکوربیک و بنزوات بودند. 4 تا از آن ها حد 5ppb که حداکثر سطح آلودگی تعیین شده به وسیله آژانس محافطت محیط زیست برای آشامیدنی بوده است.بسیاری از این نوشیدنی ها که در این آزمایش بالای حد بودند دوباره فرمولاسیون شدند و در نتیجه سطه آن ها زیر حد قابل قبول آمد. گرما، نور، طول عمر می تواند نرخ تولید بنزن را افزایش دهد.

بیش فعالی: تحقیقات منتشر شده در سال 2007 در آژانس استاندارد غذایی بریتانیا نشان می دهد، هنگامی که رنگ های مصنوعیی خاصی با سدیم بنزوات جفت شوند، ممکن است باعث رفتار های بیش فعالی شوند. نتایج در مورد سدیم بنزوات ناپایدار بودند. بنابراین تحقیقات بیش تر توصیه شد، آژانس استاندارد غذایی نتیجه گیری کرد که افزایش مشاهده شده، بیشتر به رنگ های مصنوعی تا بنزوات مربوط بودند.

خواص فیزیکی و شیمایی سدیم بنزوات :

فرمول مولکولی C7H5NaO2
جرم مولی 144.105 gr/mol
ظاهر پودر سفید یا کریستالی بی رنگ
طعم بدون طعم
دانسیته 1.497  cm3/gr
نقطه ذوب 410 Co
حلالیت در آب   62.69 gr/100ml در 0 C0

62.78 100ml/gr در 15 Co

62.97  100ml /gr در 30 C0

71.11 100ml/gr در 100 C0

   

سایر موارد حلالیت حلالیت در آمونیاک مایع و پیریدین
حلالیت در متانول 8.22  100ml/gr  در 15 co

7.55  100ml/gr در 66.2 Co

حلالیت در اتانول  2.3 100ml/gr  در  25 Co
حلالیت در دی اکسان  0.818 kg/ml در  Co 78

کمک های اولیه: 

 تنفس: هرگونه لباس را از تن شخص خارج کرده یا به حالت آزاد در آورید. شخص را در وضعیت آرام و راحت قرار دهید. شخص مسموم را به هوای تازه منتقل کنید. اگر نیاز است به شخص تنفس مصنوعی بدهید، اگر تنفس مشکل است به شخص اکسیژن وصل کنید.

تماس با پوستدر حالی که لباس ها و کفش آلوده را خارج می کنیدپوست بدن را به مدت حداقل 15 دقیقه شست وشو دهید.اگر خارش اجازه دهد توصیه های پزشکی را به کار گیرید.

تماس با چشم: چشم در معرض قرارنگرفته را محافطت کنید. چشم آلوده ذا به مدت حداقل 15 تا 20 دقیقه شست و شو دهید.هر گونه لنز را خارج کنید. در حالی که چشم را شست و شو می دهید پلک هارا بالا و پایین کنید. توصیه های پزشکی را به کار گیرید.

بلعیدن: هرگز شخص را وادار به استفراغ نکنید. دهان را پس از شست و شو با آب یا شیر رقیق کنید. بلافاصله توصیه های پزشکی را به کار گیرید.

نکات ایمنی :

محافظت دستگاه تنفسی: تحت شرایط نرمال استفاده، نیاز به هیچ محافظتی نیست.

محافظت پوست: در هنگام  استفاده، از دستکشی استفاده کنید که از مواد غیرقابل نفوذ ساخته شده باشد و مقاوم به مواد باشد. بعد از استفاده، دستکش را مطابق با قوانین کاربردی از بین ببرید. در هنگام کار با مواد، لباس محافظت کننده بپوشید.

محافظت چشم: در هنکام کار عینک محافظت کننده بزنید.

شرایط عرضه :

در کیسه های دو لایه 25 کیلوگرمی به بازار عرضه می گردد.

pubs.acs.org