سدیم تری پلی فسفات STPP:

مشخصاتسدیم تری پلی فسفات STPP

سدیم تری پلی فسفات یا تری فسفات سدیم

فرم مولکولی:

n=1-6            Na5O10P3,nH2o

Na5p3O10

 

نام شیمیایی: پنتا سدیم تری فسفات یا STPP

وزن مولکولی:     ۳۶۷٫۸۶g/mol

خواص آزمایشگاهی سدیم تری پلی فسفاتSTPP

 سفید ، پودر یا گرانول های اندک آب دوست

کریستال های سفید یا پودری

رنگ / شکل : سفید پودری

نقطه ذوب : ۶۲۲ درجه سانتی گراد

حلالیت : بسیار نامحلول در آب و نامحلول در اتانول

حلالیت ۱۴٫۵ گرم در ۱۰۰ میلی لیتر آب در ۲۵ درجه سانتی گراد

 

روش تولیدسدیم تری پلی فسفاتSTPP:

 

همانطور که در بخش طرح های تولیدی سود آور شیمیایی در مقاله روش تولید تری پلی فسفات سدیم (stpp) گفتیم ، این ماده با حرارت دادن مخلوط استوکیومتریک در سدیم فسفات (Na2HPO4) و مونو سدیم فسفات NaH2PO4 تحت شرایط کنترل شده به دست می آید .

۲ Na2 HOP4 + NaH2 PO4 ——> Na5 P3 O10 + 2 H2O

در این روش به طور تخمینی ۲ میلیون تن سالیانه در جهان  تولید می شود .

سدیم تری فسفات سدیم در هر دو فرم نمک بدون آب و شش آبه وجود دارد و آنیونی است که به طور قوی به کاتیون های فلزی به عنوان عامل شلات کننده می چسبد .

سدیم تری پلی فسفات stpp

موارد استفاده :

بخش عمده استفاده از این ماده در شوینده های تجاری می باشد . آن به عنوان سازنده و نرم کننده آب استفاده می شود . در آب های سخت (آب های شامل مقادیر زیادی از یون های منیزیم و کلسیم Mg2+   و Ca2+  ) واترجت ها کارایی خود را از دست می دهند ، به عنوان نماینده ی شلات کننده قوی ، سدیم تری پلی فسفات به طور محکم به کاتیون ها می چسبد و از اینکه سولفات ها باعث خرابی سیستم های آبی شود ، جلوگیری می کند .

کاربرد های غذایی سدیم تری پلی فسفات STPP

این ماده در صنعت غذا های دریایی ، گوشت ، ماکیان و غذاهای حیوانی ، به عنوان نگه دارنده عمل می کند . در صنعت غذایی سدیم تری پلی فسفات به عنوان یک امولسیفایر و نگه دارنده رطوبت عمل می کند .

موارد کاربرد دیگر این ماده به عنوان جزئی از ترکیبات متشکل در سرامیک ها ( که باعث کاهش ویسکوزیته دوغاب به یک حد مشخص می شود ) و در چرم سازی (به عنوان نماینده پوشاننده و ترکیبی ) ، کند کننده سکون ، کند کننده آتش ، در خمیر کاغذ و در پیگمنت های ضد خوردگی ، نساجی ، تولید لاستیک و محصولات ضد خوردگی استفاده می شود . همچنین در خمیر دندان ، محصولات ضد خوردگی دندان و در ساخت دارو ها کاربرد دارد .

 

نکات ایمنی برای سدیم تری پلی فسفات :

بعد از تنفس : مصدوم را به هوای تازه منتقل کنید و اجازه دهید برای تنفس در جای راحتی استراحت کند . اگر احساس ناخوشی می کند به مرکز درمانی یا دکتر مراجعه کنید .

کمک های اولیه پس از برخورد با پوست :

ناحیه صدمه دیده را با مقدار زیادی آب و صابون بشویید . قبل از استفاده مجدد لباس های آلوده را شستشو دهید . اگر خارش پوست اتفاق افتاد ، توصیه های پزشکی را به کار بگیرید

کمک های اولیه پس از برخورد با چشم :

چشم را برای چند دقیقه به طور مداوم با آب بشویید . اگر می توانید لنز های تماسی را خارج کنید . اگر خارش ادامه پیدا کرد ، به پزشک مراجعه کنید .

کمک های اولیه بعد از بلعیدن :

دهان را با مقدار زیادی آب شستشو دهید . اگر احساس ناخوشی می کنید به پزشک مراجعه کنید


فروش ویژه تری پلی فسفات سدیم STPP

وارداتی

با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت

www.sundiachem.com