سیترات سدیم :

سدیم سیترات با فرمول عمومی Na2C6H5O7  که گاهی سیترات سدیم نامیده می شود، نمک سدیم اسید سیتریک اسید.این مادهطعم نمکی دارد و جز پایه ای است و به همراه اسید سیتریک می تواند برای تهیه بافرهای سازگار بیولوژیکی استفاده شود.

کاربردهای سیترات سدیم :

غذایی: سدیم سیترات به طور عمده به عنوان ادتیو غذایی استفاده می شود. این ماده معمولا به عنوان طعم دهنده و یا نگهدارنده استفاده می شود. سدیم سیترات به عنوان طعم دهنده در تنوع وسیعی از نوشیدنی های گاز دار استفاده می شود. همچنین، در مخلوط ژلاتین ها، بستنی، ماست، آبمیوه، پودر شیر،پنیرهای فرآیند شده و نوشیدنی های حاوی مالتوز با کربن بسیار مورد مصرف قرار می گیرد. همچنین می تواند به عنوان پایدار کننده های امولسیفایر در ساخت پنیر استفاده شود.

خاصیت بافرکنندگی: سیترات سدیم یا تری سدیم سیترات به عنوان یک جز بافرکننده یا تنظیم کننده ی PH برای مقاومت در مقابل تغییرات PH استفاده می شود.PH محلول این ماده 5 گرم در 100 میلی لیتر آب ،در 25 درجه سانتی گراد، 7.5 تا 9 است. این ماده در بسیاری از بسته های مواد غذایی روزمره استفاده می شود تا در مقابل تغییرات PH در بدن انسان مقاومت کند. این ماده به طور عمده در محصولاتی همچون: پنیر و ماست به کار برده می شود.

پزشکی: سدیم سیترات در پزشکی کاربرد های متعددی دارد،از جمله در داروهای Antiacid استفاده شده قبل از بیهوشی، به هدف کاهش اثرات حاصل از مصرف آسپیرین در بیماری های مربوط به معده.توصیه می شود.

رسوب گیری در بویلرها : این ماده به عنوان یک عامل موثر در برداشتن رسوب های کربنات در بویلرها و همچنین برای تمیزکردن رادیاتور های اتومبیل ها استفاده میشود.

فروش سیترات سدیم

خواص فیزیکی و شیمایی  :

نام های آیوپاک: تری سدیم سیترات، تری سدیم 2 هیدروکسی، پروپان 1و 2 و3 تری کربوکسیلات

نام های دیگر: سیترو سودین اسیدسیتریک، نمک تری سدیم اسیدسیتریک

فرم شیمیایی Na3C6H5O7
جرم مولکولی 258/08 g/mol (خشک) – 294/10 g/mol (دو آبه)
ظاهر پودر کریستالی سفید رنگ
دانسیته  1.7 g/cm3
نقطه ذوب بیش از 300Co
نقطه جوش  قبل از نقطه جوش تجزیه می شود
حلالیت در آب   محلول
PH 7 تا 9 (برای محلول 5 درصد)

کمک های اولیه:

تنفس: بعد از تنفس ذرات سدیم سیترات ، شخص مصدوم را به هوای تازه منتقل کنید. اگر نیاز است تنفس مصنوعی به شخص داده شود و در صورت سخت بودن تنفس لباس های شخص مصدوم را از تن خارج کرده و ماسک اکسیژن وصل شود.

پوست: در اثر تماس پوست، محل آلوده را به مدت حداقل 15 دقیقه با آب و صابون شست و شو دهید و توصیه های پزشکی را به کار گیرید.

چشم: پس از تماس با چشم، چشم را به مدت حداقل 15 دقیقه با آب بشویید و هرگونه لنز از چشم خارج کنید.

بلعیدن: در صورت بلعیدن، هرگز شخص را وادار به استفراغ نکنید و به طورکامل دهان فرد آلوده را شست و شو دهید. توصیه های پزشکی را به کار گیرید.

نکات ایمنی:

محافظت پوست: برای محافظت پوست دست در مقابل این ماده، مواد به کار رفته در دستکش باید به گونه ای انتخاب شود، که اجازه نفوذ ندهد و از لحاظ شدت نفوذ و تجزیه باید بررسی شود.

محافظت چشم: عینک های محافظ باید با پوسته ی محافظتی کاملا در مقابل این ماده غیرقابل نفوذ باشند.

فروش سیترات سدیم :

سیترات سدیم در بسته بندی 25 کیلوگرمی و کیسه های دو لایه به بازار عرضه می گردد.

درصورت نیاز به خرید با کارشناسان فروش کیمیا تجارت فجر و بخش فروش تماس حاصل نمایید .

لینک های مفید :