موادتشکیل دهنده ی شامپوها:

به صورت تقریبی 10تا 30 ماده در تمامی شامپو ها وجود دارند. تمام شامپوهابه یک عامل تمیز کننده برای از بین بردن  چربی های پوست سر ‚ذرات غبار گرد  و خاک  و آلودگی نیاز دارند. اصلی ترین نوع شوینده ها در شامپوها  سور فاکتانت ها شامل سدیم لوریل سولفات هستند.این سورفاکتانت ها به  همراه  کو سورفاکتانت ها عمل می کنند. متداول ترین مواد تشکیل دهنده شامپوها عبارتنداز:

سور فاکتانت ها              

نرم کننده ها

محافظت کننده هاکه مانع رشد با کتریها می شوند      

حجم دهنده ها ی مو

عوامل کف کننده        

عطر و رایجه

همچنین برای متعادل کردن PH در شامپو ها از اسید سیتریک و گلیکول استفاده می شود.  همچنین در ترکیبات شامپو  ها و ویتامین B5  نیزوجوددارد که به آن پنتنول گفته می شود .

چه ترکیباتی در شامپوها خطرناک هستند؟

سولفات :

سولفات ها عامل شویندگی و ایجاد کف در شامپو ها هستند .بنابراین اگر شامپوی شما کف زیادی تولید نمی کند ,احتمالا سولفات کمی دارد. میزان زیاد سولفات در شامپوها باعث حساسیت پوست و خشکی پوست سر می شود. سولفاتها باعث خشکی مو هم می شوند.

فرمالید :

این ماده یک ترکیب شیمیایی  است که در محصولات شوینده خانگی و از جمله شامپوها استفاده می شود.این ماده  باعث ایجاد حساسیت پوستی  می شود. همچنین ثابت شده  است قرار گرفتن در معرض  مقادیر زیاد این ماده احتمال ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد.   

پارابن ها:

این ترکیبات نگهدارنده هایی هستندکه در محصولات زیبایی استفاده می شوند. این مواد از طریق پوست به سرعت جذب شده و به بافت ها نفوذ می کنند. در نتیجه قرمزی ,تورم , و پوسته پوسته شدن پوست دیده می شود .

هگزاکلروفن ها:

این ترکیبات  ضد عفونی کنننده هستند و در لوازم آرایشی استفاده می شوند. اثرات جانبی آنها التهاب ,خشکی پوست ,و تورم پوست می باشد.اطلاعات بیشتر

ترکیبات بدون ضرر شامپو:

وقتی شامپویی ترکیب سولفات نداشته وارگانیک باشد به عنوان شامپوی طبیعی شناخته می شود.به جای استفاده از ترکیبات شیمیایی  شامپوهای طبیعی شامل روغن های طبیعی ,عصاره گیاهان و میوه ,بوتانیک ومواد ارگانیک غنی شده شامپوها هستند.مواد مفید شامپو ها عبارتند از :  چای سبز ,روغن نارگیل , روغن جوجوبا , ارگان ,عسل, زیتون روغن, برگاموت, شاهدانه, بابونه, عرق نعنا,و گیاه باباآدم می باشد.

شامپوها

شامپوها انواع گوناگونی دارند.

انواع شامپوها :

شامپو برای ریزش مو:

فیتو کافیین اثرمثبت بر کاهش ریزش مودارد .شامپو های  حاوی ویتامین B3 باعث رشد دوباره مو ها می شود . شامپو های  دارای هیستیدین ضد ریزش مو هستند.

شامپو برای موها فر: 

افرادی که این مو را دارند باید به دنبال  شامپو های آبرسان که وز مو را کم می کند و سولفات ندارد باشند. همچنین این موها به مقدار زیادی  رطوبت نیاز دارند گلسیرین خاصیت آبرسانی دارد و وز مو را کم می کند.

شامپو برای مو های صاف:

اگر موی  صاف دارید به دنبال شامپوهایی باشید که حاوی  روغن نارگیل سویا افتاب گردان ویتامینB5  و E که به مو های شما حجم می دهد کراتین پروتءینی است که ساختار مو را حفظ می کند.

شامپو برای مو های خشک و رنگ شده:

برای این مو ها باید شامپویی که دارای عامل تمیز کننده ضعیف است استفاده شود. همچنین از شامپو هایی که به جای سولفات از سدیم لوریل سولفو استات دارند برای این موها استفاده شود. بعلاوه شامپوها با انواع روغن ها و گلیسیون به  این مو آبرسانی می کنند.

برای کسب اطلاعات در مورد نرم کننده های مو اینجا کلیک کنید .