فرمالین | فرمالدئید

فرمالین ( فرمالدئید) یک ترکیب ارگانیک ساده با فرمول شیمیایی CH2O است. فرمالین ( فرمالدئید) بخاطر خواص شیمیایی خاصی که دارد، بسیار مورد علاقه پزشکان، دانشمندان و بسیاری از صنایع می باشد. این ماده به صورت طبیعی به وسیله برخی  موجودات زنده و برخی واکنش های شیمیایی غیر ارگانیک ساخنه می شود.

از سوی دیگر به دلیل نقش حیاتی این ماده در علم پزشکی و صنایع گوناگون مانند صنعت خودروسازی و تولید مصالح، تولید فرمالدهید را به یک صنعت رو به رشد با سرعت زیاد تبدیل کرده است.

فرمالین در صنایع شوینده هم کاربردهای زیادی دارد.

ساختار فرمالین | فرمالدئید

این ماده از یک اتم کربن که یک پیوند دوگانه با یک اتم اکسیژن دارد تشکیل شده است. خاصیت قطبی در پیوند کربن- اکسیژن باعث می شود این ماده بسیار واکنش دهنده باشد. در فرمالدئید ( فرمالین) اتم های اکسیژن به دلیل خاصیت الکترونگاتیوی قوی تر  نسبت به اتم کربن، باعث ایجاد بار منفی در یک انتها و یک بار مثبت در انتهای دیگر مولکول می شوند. همین ویژگی قطبی بودن مولکول فرمالدهید (فرمالین) باعث چسبیدن این ماده به مولکول های قطبی دیگر و تبادل الکترون را می دهند.

همچنین فرمالین ( فرمالدئید) به دلیل سایز مولکولی کوچکتر قادر به نفوذ در بافت ها و مواد دیگر می باشد و با خاصیت قطبی که در پیوند کربن- اکسیژن یافت می شود، این ماده یک حلال فوق العاده است.

ویژگی های فرمالین

شکل ظاهری مایع شفاف
درصد فرمالدهید وزنی ( مینیمم) 37 درصد
درصد متانول وزنی ( ماکزیمم) 7 درصد
وزن مخصوص در دمای اتاق ( مینیمم)  1.09
PH در دمای 25 درجه سانتی گراد 2.5-4
خاصیت اسیدی ( ماکزیمم ) 200 PPM

نکات ایمنی فرمالین| فرمالدئید :

متاسفانه خصوصیات فرمالین ( فرمالدئید) که آن را به یک حلال عالی، ضدعفونی کننده و نگه دارنده تبدیل کرده است، می تواند آن را برای سلامت انسان ها خطرناک کند. در صورت بلعیدن مسمومیت ایجاد می کند و همچنین باعث التهاب پوست، ریه ها و سینوس ها می شود که گاهی مشکلات طولانی مدت ایجاد می کند.

تماس با بخارات این ماده ممکن است باعث تشدید آسم و ایجاد حساسیت موقت یا دائمی در سینوس ها و پوست می شود.

با توجه به احتمال افزایش ریسک انواع سرطان در صورت در معرض قرار گرفتن طولانی مدت با این ماده بسیاری از آژانس های کنترل کننده به ویژه در ایالات متحده در مورد مقدار مجاز فرمالین ( فرمالدئید) در محیط کاری و مسکونی قوانینی را اعمال کرده اند.

 تنفس :

در صورت تنفس ‚شخص مصدوم را به هواي تازه منتقل کنيد .بلافاصله سرويس هاي پزشکي يا پزشک را خبر کنيد.

آلودگي پوست:

در صورت آلودگي با پوست ‚بلافاصله موضع آلوده را با مقدار زيادي آب به مدت 15دقيقه شستشو دهيد.به هيچ وجه هيچ ماده شيميايي را به عنوان خنثي کننده استفاده نکنيد .در طي شستشو هر گونه لباس آلوده را خارج کنيد . اگر لباسها به پوست چسبيده .آنها را جدا نکنيد . زخم را با باند استريل بپوشانيد . با پزشک مشورت کنيد .اگر سطح سوختگي متجاوز از 10درصد است مصدوم را به بيمارستان منتقل کنيد .

آلودگي چشم :

چشمها را به مدت 15دقيقه با آب فراوان شستشو دهيد. از عامل هاي خنثي کننده استفاده نکنيد مصدوم را به پزشک منتقل کنيد.

آلودگي دستگاه گوارش:

دهان را با آب شستشو دهيد . بلافاصله پس از بلع .مقدار متنابهي آب بنوشيد . مصدوم را وادار به استفراغ نکنيد سريعا به پزشک مراجعه کنيد و به بخش مسموميت اطلاع دهيد.درصورت بلع مقادير بالا سريعا به بيمارستان مراجعه کنيد .

آب ريزش بيني:

ممکن است باعث سرفه‚ آب ريزش بيني ‚التهاب دستگاه تنفسي والتهاب مجراي بيني شود.

تنفس شديد:

در صورت تنفس مقادير بالا از اين ماده باعث بيماري اودما و کمبود اکسيژن در دستگاه تنفسي شود.