فسفریک اسید :

فسفریک اسید (که به اسید اورتوفسفریک (نام آیوپاک) یا اسید فسفریک (V) معروف است) یک اسید ضعیف با فرمول شیمیایی H3PO4 است .

رایج ترین منبع اسید فسفریک یک محلول آبی ۸۵٪ است. چنین محلولی بی رنگ ، بی بو و غیر فرار است . محلول ۸۵٪ یک مایع شربت است اما هنوز قابلیت ریزش دارد . اگرچه اسید فسفریک به عنوان یک اسید قوی مطابقت شناخته نمی شود ، اما محلول ۸۵٪ هنوز هم می تواند به شدت پوست را تحریک کرده و به چشم آسیب برساند .

خواص فسفریک اسید :

ظاهر : مایع شفاف و بدون رنگ و بو

دانسیته بخار : ۳٫۴

دانسیته نسبی: ۱٫۶۸۰

نقطه انجماد : ۲۱ درجه سانتیگراد

حلالیت : قابل حل در آب

نقطه جوش : ۱۵۸ درجه سانتیگراد

دمای تجزیه : ۳۰۰ درجه سانتی گراد

 

روش تولید :

اسید فسفریک در دو چرخه بصورت صنعتی تولید می شود. در فرایند مرطوب ، یک ماده معدنی حاوی فسفات مانند کلسیم هیدروکسی آپاتیت با اسید سولفوریک حرارت داده می شود .

Ca5 (PO4) 3OH + 5H2SO4 -> 3H3PO4 + 5CaSO4v + H2O

فلوئوروپاتیت یک ماده اولیه جایگزین است که در این حالت فلوراید به عنوان ترکیب نامحلول Na2SiF6 برداشته می شود . محلول این اسید  در این حالت معمولاً حاوی ۲۳-۳۳٪ P2O5 یا  (۳۲-۴۶٪ H3PO4) است . این ممکن است برای تولید اسید فسفریک با درجه تجاری یا تجاری باشد ، که شامل حدود ۵۴-۶۲ درصد  P2O5 یعنی  (۷۵-۸۵٪ H3PO4) است . با حذف بیشتر آب ، اسید فوق فسفریک با غلظت P2O5 بالای ۷۰٪ (تقریباً ۱۰۰٪ H3PO4) می رسد . سولفات کلسیم (گچ) به عنوان یک محصول فرعی تولید می شود و به عنوان فسفوگیپس برداشته می شود .

برای تولید این ماده با درجه مواد غذایی ، ابتدا سنگ معدن فسفات با کک در کوره قوس الکتریکی ترکیب می شود ، تا فسفر عنصری ایجاد شود . سیلیس نیز اضافه می شود و در نتیجه باعث تولید لجن سیلیکات کلسیم می شود . فسفر عنصری از کوره تقطیر می شود و برای تولید فسفر پنتوکسید با خلوص بالا ، که در آب حل می شود ،تا اسید فسفریک حاصل شود .

 

این اسید از هر دو فرایند می تواند با از بین بردن ترکیبات آرسنیک و سایر ناخالصی های سمی بالقوه خالص تر شود .

فسفریک اسید

تفاوت بین فسفر و فسفریک اسید :

فسفر یک ماده معدنی است که در طبیعت یافت می شود درحالی که فسفریک اسد ساخته دست انسان است .این ماده در کاربرد های مختلفی از جمله خوراکی ها استفاده می شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد .

موارد استفاده فسفریک اسید :

حدود ۹۰ درصد اسید فسفریک به عنوان کود شیمیایی استفاده می شود . این ماده به صورت عمده به سه نمک فسفات به عنوان کود شیمیایی تبدیل می شود که شامل سدیم تری پلی فسفات TSP ، دی آمونیوم هیدروژن فسفات DAP و مونو آمونیوم دی هیدروژن فسفات MAP هستند .

فسفات ها در روش ها و کاربرد های متفاوت دیگر هم استفاده می شوند که از جمله آنها می توان به مکمل های غذایی برای گاو و خوراک تغذیه خوک و ماکیان اشاره کرد .

گرچه کاربرد های فسفات ها در شوینده ها در بسیاری از کشور ها منسوخ شده است ، اما هنوز به عنوان اسید در بسیاری از کشور ها استفاده می شود .

این ماده با درجه مواد غذایی برای  اسیدی کردن غذاها و نوشیدنی هایی از جمله انواع کولا و مرباها ، استفاده می شود . نوشابه‌های نوشابه حاوی اسید فسفریک ، که شامل کوکاکولا است ، گاهی اوقات فسفات سودا یا فسفات نامیده می شوند. اسید فسفریک در نوشابه ها می توانند باعث فرسایش دندان شوند . همچنین می تواند در تشکیل سنگ کلیه به ویژه در افرادی که قبلاً سنگ کلیه داشته اند ، نقش داشته باشد .

 

کاربردهای خاص اسید فسفریک شامل:

 

 خاصیت ضد زنگ زدگی توسط پوشش تبدیل فسفات یا پاسیتیو کردن

به عنوان یک مکمل استاندارد برای رزونانس مغناطیسی هسته ای فسفر -۳۱٫

در سلولهای سوخت اسید فسفریک.

در تولید کربن فعال.

به عنوان یک تنظیم کننده pH در مواد آرایشی و محصولات مراقبت از پوست.

به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده در صنایع لبنی ، غذایی

 

ایمنی:

رابطه ای بین مصرف طولانی مدت کولا و پوکی استخوان به طور منظم در زنان مسن (اما نه در مردان) نشان داده شده است. تصور می شد این امر به دلیل وجود این ماده باشد و مشخص شد که خطر ابتلای خانم ها برای کولا های قندی و کافئین دار نسبت به رژیم های غذایی و انواع کافئین دار بیشتر است ، در مقایسه با مصرف بیشتر کولا در ارتباط با تراکم استخوانی کمتر است.

 

در غلظت های متوسط ، محلول های این اسید برای پوست تحریک کننده هستند. تماس با محلول های غلیظ می تواند باعث سوختگی شدید پوست و آسیب دائمی چشم شود.

 

حمل و نقل و نگهداری :

بعد از حمل و نقل دست ها را با آب بشویید . به هیچ وجه این ماده را با یک قلیا ترکیب نکنید . در صورت انجام این کار ، حتما در یک محیط دارای تهویه مناسب انجام شود . دستور العمل های بهداشتی را مثل نخوردن و نیاشامیدن و سیگار نکشیدن حین کار با این مواد را رعایت کنید .

این ماده را به دور از مواد اکسید کننده نگهداری کنید . در جای سرد و خشک و در ظروف دربسته انبار شود .زیر نور مستقیم خورشید و یا دماهای پایین نزدیک به انجماد نگهداری نشود .

پایداری و واکنش پذیری :

این ماده جاذب رطوبت است . اگر استفاده و ذخیره سازی آن تحت شرایط خاص باشد ، هیچ تجزیه ای اتفاق نمی افتد .

 


فروش  فسفریک اسید

فروش فسفریک اسیددر گالن های ۲۰ لیتری و بشکه های ۲۰۰ لیتری و مخزن های ۱۰۰۰ لیتری

جهت استعلام قیمت تماس بگیرید یا پیام بگذارید .