متانول

متانول یا Methanol با نام متیل الکل هم شناخته شده است که یک مایع شفاف با فرمول شیمیایی CH3OH می باشد. متانول یک ماده قطبی، قابل حل در آب با نقطه جوش 64.7C0 و نقطه ذوب آن -98 C0  می باشد. علت قطبی بودن این ماده به علت تفاوت الکترونگاتیوی بین اتم ها در گروه OH می باشد که باعث ایجاد منطقه ای با بار منفی می شود. این منطقه بر روی کربن ها و هیدروژن های منطقه تاثیر می گذارد و آن هارا منفی می کند.

روش های تولید متانول

از اوایل سال 1800 میلادی تا اواسط سال 1920، تقطیر چوب برای بدست آوردن الکل چوب یا همان متانول، روش اصلی بدست آوردن این ماده بود. در این روش مقدار زیادی از فیبر گیاهان برای تولید متانول استفاده می شد. بنابراین برای نا کارآمد بودن آن روش جدید بر مبنای ترکیبات اکسید هیدروژن-کربن در 1923 معرفی شد. امروزه بیشتر این ماده با استفاده از گاز طبیعی، نفت و گاز سبک در پالایشگاه بدست می آید.

در ابتدا گاز ترکیبی، یعنی ترکیبی از مونواکسید کربن، دی اکسید کربن و هیدروژن تولید می شود. ممکن است نیاز باشد که نسبت کربن و هیدروژن تنظیم شود. سپس گاز ترکیبی خنک می شود و بعد کمپرس شده و وارد مبدل متانول می شود. تولید متانول در حضور کاتالیست با پایه مس در دمای 250-260 درجه سانتی گراد انجام می شود. و در نهایت به وسیله تقطیر متانول پالایش نشده بدست می آید. واکنش های انجام شده از این قرار هستند:

2H2 + CO CH3OH

3H2+CO2CH3OH + H2O

کاربرد های متانول 

مهم ترین کاربرد این ماده برای تولید فرمالدهید می باشد. فرمالدئید در صنایع مختلفی مانند: آرایشی، لوازم خانگی، حلال ها و رنگ ها کاربرد دارد، همچنین به عنوان ضدیخ و سیستم های سوخت و محصولات دارویی استفاده می شود.

دومین کاربرد methanol برای تولید اسید استیک می باشد. ار اسید استیک برای تولید PTA استفاده می شود. از PTA برای ساختن فیبر پلی استر در نساجی و فرشبافی استفاده می شود. همچنین PTA ماده اصلی در تولید پلاستیک ها است که برای بسته بندی نوشیدنی ها و محصولات خانگی استفاده می شود. اسید استیک ماده اصلی در مونو استات وینیل می باشد که برای تولید رنگ هایی با پایه آب و چسب کاربرد دارد.

از متانول برای تولید متیل آمین، متیل متا کرولات، کلرو متان و اولفین ها ( اتیلن، پروپیلن و بوتایین) استفاده می شود.

تصویری از متانول

کاربرد در تولید انرژی :

ترکیب مستقیم متانول با بنزین: این ماده مانند اتانول یک الکل است که می تواند مستقیما با بنزین ترکیب شود. متانول یک جزء بدون آلودگی و با اکتان بالا است چون اکسیژن باعث احتراق کامل متانول می شود. اما به دلیل خاصیت خورندگی بالای متانول، استفاده از آن در سوخت از طرف سازندگان اتومبیل حمایت نمی شود.

این ماده جزء اصلی سوخت های پاک یا بیودیزل می باشد. میزان methanol مصرفی در سوخت های پاک بین 8 تا 13.5 درصد می باشد. متانول در تولید Methyl tertiary butyl ether یا MTBE کاربرد دارد. این ماده نوعی از گازوییل است که کیفیت هوا را بهبود می دهد. اطلاعات بیشتر

تفاوت متانول با اتانول

اتانول یا اتیل الکل و متانول یا متیل الکل بسیار تفاوت دارند. در حالی که هردو الکل هستند اتانول از نشاسته و شکر تخمیر نشده بدست می آید اما methanol از گاز طبیعی و ذغال سنگ بدست می آید. ساحتار مولکولی آن ها فقط در چند مولکول متفاوت است ولیث خواص آن ها بسیار متفاوت است. مهم ترین تفاوت  این است که  اتانول قابل نوشیدن ولی متانول سمی است.

نکات ایمنی :

متانول ماده بسیار خطرناکی است که اگر بلعیده شود میتواند باعث نابینایی شود. این ماده در حالت مایع و یا به صورت بخار اشتعال زا می باشد. همچنین می تواند باعث التهاب سیستم تنفسی، پوست و چشم شود.

تماس با چشم ها: ممکن است باعث حساسیت به نور شود، تنفس ، هضم یا جذب از طریق پوست میتواند باعث آسیب بینایی و حتی کوری شود. در صورت تماس با چشم ها، سریعا آن را با مقدار زیادی آب شست و شو دهید.

تماس با پوست : در صورت تماس طولانی مدت می تواند باعث ورم و التهاب پوست شود. متانول میتواند از طریق پوست جذب شده و یا تاثیر بر سیستم بدن، باعث مشکلات بینایی شود. در صورت تماس با پوست در حالی که آن را با مقدار زیادی آب شست و شو می دهید. لباس های آلوده را جدا کنید.

هضم و بلعیدن : در صورت بلع می تواند باعث التهاب معده و روده شود که در نتیجه استفراغ و اسهال را بدنبال دارد. همچنین با تاثیر بر روی سیستم عصبی می تواند باعث ایجاد سرگیجه و خواب آلودگی شود. در صورت بلع مقدار زیاد، باعث بیهوشی، کما و حتی مرگ می شود. در صورت خوردن ، این ماده سریعا به پزشک مراجعه کنید و مصدوم را مجبور به استفراغ نکنید. اگر استفراغ به صورت طبیعی رخ داد به مصدوم کمک کنید به سمت جلو خم شود.

استنشاق: شایع ترین نوع مسمومیت با این ماده از طریق بخارات آن است که در ابتدا باعث ایجاد حالت تهوع، سردرد و سرگیجه می شود. بعد از آن به مدت 8 تا 24 ساعت هیچ علامتی وجود ندارد و پس از آن اثرات متابولیکی اسیدی و اثرات بینایی ظاهر می شود. در صورت تنفس این ماده مصدوم را به فضای آزاد منتقل کنید. در صورت نیاز، تنفس مصنوعی بدهید.

قیمت متانول در بازار

این ماده در بشکه های 200 لیتری به بازار عرضه می شود. در صورت نیاز به استعلام قیمت  و خرید با کارشناسان فروش کیمیا تجارت فجر تماس حاصل نمایید.