منتول :

منتول Mentholبا فرمول شیمیایی C10H20Oو حجم مولکولی 156.27g/mol کریستال سفید یا بی رنگی است که به میزان کم در آب قابل حل می باشد .این ماده در دمای اتاق جامد است ولی در دماهای  کمی بالاتر ذوب می شود.  یک ترکیب آلی کووالانت  است که یا به صورت مصنوعی تولید می شود و یا از روغن های نعنا بدست می آید.این ماده تقریبا شبیه یک الکل نوع دوم واکنش می دهد.با حضور ایجنت های اکسیدکننده مثل اسید کرومیک  ‚اکسید شده و به منتون تبدیل می شود.خاصیت خنک کنندگی این ترکیب در صورت استنشاق‚ خوردن و یا استفاده برروی پوست باعث محبوبیت آن شده است.اما در حقیقت این خنک کنندگی باعث کاهش درجه حرارت نمیشود .

روشهای تولید منتول :

این ماده به صورت طبیعی از گیاهان معطر بدست می آید. از روغن گیاه نعنا صحرایی با روش تقطیر بخار بدست می آید.این گیاه حاوی 55-58%منتول می باشد .منتول طبیعی معمولا به نوع مصنوعی آن ارجحیت دارد زیرا عطر نوع مصنوعی تحت تاثیر آلاینده هاکه در فرایند کریستاله شدن ایجاد می شوند‚ قرار می گیرد . این ماده در گیاهان در یک فرایند هشت مرحله ایی بیو سنتز می شود.برای توضیحات بیشتر به منابع دیگر رجوع شود.

میزان عمده ای از این ترکیب  به صورت طبیعی بدست می آید .منتول مصنوعی  بیشتردر کشورهای آلمان و ژاپن تولید می شود. در این روش منتول بوسیله هیدروژناسیون thymol بدست می آید.جایزه نوبل در رشته شیمی در سال 2001 به دانشمندی رسید که توانست menthol را به روش مصنوعی تولید کند.

خاصیت خنک کنندگی :

منتول به دلیل خاصیت خنک کنندگی ,این توانایی را دارد که پروتیئن TRPM8را در سلولهای مغز فعال کند. منتول این کار را با افزایش کلسیم درون سلولی و به حرکت در آوردن جریان کلسیم انجام می دهد. تحقیقات نشان می دهد که اثر خنک کنندگی منتول می تواتد تا حدود 70 دقیقه باقی بماند.فلفل تند هم خاصیت مشابهی دارد با این تفاوت که حس گرما را ایجاد می کند.

کاربردها ی منتول:

صنایع دارویی :

از منتول در تولید داروهای ضد خارش برای کاهش خارش که در نتیجه افتاب سوختگی اگزما عفونت های قارچی نیش حشرات و واکنش های آلرژیک ایجاد شده استفاده می شود. در داروهای سرماخوردگی  و ضد احتقان استفاده می شود. همچنین به دلیل خاصیت خنک کنندگی خود به عنوان ضد التهاب شناخته می شود .

از این ماده به عنوان مسکن غیر مخدر برای کاهش دردهایی مثل گرفتگی عضلات و یا سردرداستفاده می شود. در تولید یخ معدنی  که به عنوان جایگزین یخ طبیعی در کمک های اولیه کاربرد دارد استفاده می شود .

صنایع بهداشتی :

از این ماده در محصولات aftershave برای کاهش اثر تیغ استفاده می شود .در محصولات بهداشتی دهان و محصولات خوش بو کننده دهان مثل دهان شویه ها ,خمیردندان ها ,اسپری های زبان هم, کاربرد وسیعی دارد . در تولید عطر از منتول برای آماده کردن استرهای منتیل برای افزایش اثرگذاری عطر استفاده می شود . در نرم کننده های مو که با پایه طبیعی هستند نیز از منتول استفاده می شود .یکی از محبوبترین کاربردهای این ماده  استفاده از کریستال های آن برای خوشبوکردن سونا یا استخر ها می باشد .

 صنایع غذایی :

از این ترکیب  در محصولات غذایی هر جا که طعم نعنا نیاز باشد, مخصوصا در محصولاتی مانند آدامس و شیرینی های نعنایی استفاده می شود .

نکات ایمنی :

 در صورت تماس با چشم میتواند باعث التهاب شود .دراینصورت سریعا چشم ها را با آب فراوان شستشو دهید .

این ماده ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود . در این حالت پوست را با آب فراوان شستشو داده و لباسهای آلوده را عوض کنید .

هنوز اثرات سمی در صورت بلع  ثابت نشده است ولی ممکن است باعث التهاب مسیر گوارشی شود در این صورت اگر مصدوم بیهوش نیست مقداری آب یا شیر به او بدهید .

استنشاق این ماده می تواند باعث کمبود آنزیم های احیا کننده و تغییر رنگ پوست یا cyanosis شود که در این صورت باید شخص را به هوای آزاد منتقل کردو اگر  نفس کشیدن برای شخص سخت است به او اکسیژن بدهید .

بسته بندی و فروش :

منتول در بسته بندی 2 و 5 کیلوگرمی قابل عرضه می باشد .

جهت خرید این محصول با کارشناسان شرکت کیمیا تجارت فجر تماس حاصل فرمایید .