نرمال بوتانول 

نرمال بوتانول یا (n-Butanol)، یک الکل ابتدایی با ساختار چهار کربن و فرمول شیمیایی آن C4H9OH می باشد. ایزومر های آن شامل: ایزوبوتانول، دو بوتانول و ترت بوتانول می باشند. بوتانول از گروه fusel alchols می باشد که بیش از دو اتم کربن دارند و قابلیت حل شدن زیادی در آب دارند.

نرمال بوتانول به صورت طبیعی به عنوان یک محصول جزیی ازتخمیرقندها و کربوهیدرات های دیگر بدست می آید و در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی ها و جود دارد. همچنین یک طعم دهنده ی مجاز مصنوعی در آمریکا می باشد که در کره، خامه، بستنی، آب نبات و مواد پخته شده در فر استفاده می شود.

بیشترین استفاده از n-butanol به عنوان واسطه صنعتی به خصوص برای تولید بوتیل استات ( طعم دهنده ی مصنوعی و حلال صنعتی) می باشد. این ماده یک ماده پتروشیمی بدست آمده از پروپیلن است.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی 

فرمول شیمیایی C4H10O
حجم مولکولی 74.123 g/mol
ظاهر مایع بدون رنگ
بو شبیه موز،تند، الکلی و شیرین
دانسیته 0.81 g/cm3
نقطه ذوب 89.8-
نقطه جوش 117.7C0
حلالیت در آب 73 g/L
حلالیت بسیار قابل حل در استون
اسیدیته 16.10(pka)

تولید :

از دهه1950، بیشتر نرمال بوتانول یا n-butanol از هیدروفرم کردن پروپیلن برای تشکیل butyraldehyde بدست می آید. کاتالیست های معمول پایه ی کبالت و ردیم دارند. butyraldehyde سپس هیدروژن دار می شود تا بوتانول تولید شود.

Normal Butanol

روش دوم برای تولید بوتانول، شامل واکنش reppe در پروپیلن با CO  و آب می باشد.

CH3CH = CH2 + H2O +2CO CH3CH2CH2CH2OH + Co2

بوتانول همچنین از تخمیر توده ایی باکتری ها بدست می آید.

نرمال بوتانول

نرمال بوتانول در صنعت

تا حدود 85% استفاده از n-butanol برای تولید لاک ها و لعاب ها می باشد. این ماده یک حلال شناخته شده برای نیترو و سلولز است. گروهی از بوتیل استرها(به طور مثالButoxyethanol) به عنوان حلال استفاده می شود.

بسیاری از روان کننده ها(به طور مثال Dibutyl phthalate) با پایه بوتیل استرها می باشند. مونومر بوتیل اکریلات برای تولید پلیمرها استفاده می شوند.

کاربرد به عنوان سوخت بیولوژیکی

نرمال بوتانول به عنوان یک جایگزین برای سوخت دیزل و گازوییل پیشنهاد می شود. این ماده به میزان کم تقریبا در تمام تخمیر ها تولید می شود ولی انواعی از clostridium میزان بیشتری از بوتانول تولید می کنند و در حال حاضر تحقیقاتی انجام می شود که تولید نهایی biobutanol را از توده افزایش دهد.

بوتانول به عنوان یک سوخت بوتانول در نظر گرفته می شود. بوتانول با قدرت 85% در ماشین های طراحی شده با بنزین بدون هیچ تغییری در موتور (برخلاف اتانول 85%) استفاده می شود و انرژی بیشتری از اتانول تولید می کند، به دلبل محتوای اکسیژن پایین تر، در نتیجه یک وسیله نقلیه که از بوتانول استفاده می کند مصرف سوخت آن بیش تر از اتانول به بنزین شباهت دارد. بوتانول همچنین می تواند به سوخت دیزلی اضافه شود تا خروج  دود را کاهش دهد.توضیحات بیشتر

کاربرد در صنایع غذایی :

نرمال بوتانول از تخمیر کربوهیدرات ها در تعدادی از نوشیدنی های الکلی بدست می آید. همچنین در مواد غذائی دیگر مثل شیرهای فرآوری شده، پنیر، برنج پخته شده و مواد دیگر دیده می شود. همچنین در سرخ کردن عمیق در روغن ذرت، روغ دانه کتان و trilinolein تولید می شود.

نرمال بوتانول در غلظت های پایین، ترکیب طبیعی بسیاری از نوشیدنی های الکلی است.

n-butanol به عنوان ماده اولیه در طعم دهنده های مصنوعی و فرآوری شد استفاده می شود و برای استخراج پروتئین بدون لیپید از زرده تخم مرغ و مواد طبیعی طعم دهنده و روغن سبزیجات کاربرد دارد.

تولیدکنندگان نرمال بوتانول 

از پتروشیمی شازند اراک واقع در جاده اراک به سمت بروجرد به عنوان عمده ترین تولیدکننده نرمال بوتانول می توان نام برد، که واحد مربوط به تولید بوتانول ها در سال 1374 به بهره برداری رسید. همچنین باید اشاره کرد که 9/34 درصد از بورس اوراق بهادار تهران متعلق به پتروشیمی شازند اراک است.

msds نرمال بوتانول

نرمال بوتانول مایع، به شدت چشم ها را آزار می دهد، و تماس مداوم با پوست می تواند باعث التهاب شود و النهاب سیستم تنفسی فقط در غلظت های بالا رخ می دهد.

با نقطه اشتعال 35Co  خطر آتش گرفتن متوسطی دارد. تا حدودی بیش تر از نفت سفید و یا سوخت دیزلی قابلیت اشتعال دارد.

اثر آرامبخش آن بر روی سیستم عصبی مرکزی مانند اتانول یک خطر جدی است. هنگام کار کردن با n-butanol در فضای بسته، هرچند که آستانه تحمل بو به مراتب کمتر از غلظتی است که بتواند هرگونه اثر نوروبیولوژیکی داشته باشد.

قیمت نرمال بوتانول

کیمیا تجارت فجر تامین کننده و عرضه کننده نرمال بوتانول  شازند اراک و نرمال بوتانول مترون و سایر برند های معتبر در بشکه های 175 کیلویی است. جهت استعلام قیمت نرمال بوتال با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دفتر تهران :02144214305-02144217334

همراه:09123804076