کاربرد های سودپرک 

سودپرک، کاستیک سودا و سدیم هیدروکسید یک الکالی بسیار کاربردی است. بیش ترین کاربرد سودپرک در تولید کاغذ و خمیرکاغذ، آلومینا، صابون و تمیزکننده ها، محصولات پتروشیمی و شیمیایی است. دیگر کاربرد های کاستیک سودا در فرایند تصفیه فاضلاب، صنایع غذایی، نساجی، تصفیه فلزات، حفاری، شیشه سازی و بسیاری موارد دیگر است.

کاربرد سودپرک در تولید کاغذ و چوب

در بسیاری از فرایند های تولید کاغذ، چوب را در معرض یک حلال حاوی سدیم سولفبد و سدیم هیدروکسید قرار می دهند که این محلول به حل شدن و حذف مواد ناخواسته در چوب کمک قابل نوجهی می کند تا سلولز مورد نیار برای تولید کاغذ حاصل شود.

یکی از عمده ترین کاربرد های کاستیک سودا در تولید خمیر کاغذ و صنایع کاغذ سازی است. سودپرک در این صنایع  به عنوان  نرم کننده یا اصطلاحا خمیری کننده و همچنین سفید کننده کاربرد دارد. همچنین کاستیک سودا برای از بین بردن جوهر در کاغذ های باطله مصرف دارد تا کاغذ بازیافت شده و دوباره به چرخه مصرف بازگردد.

سدیم هیدروکسید همچنین برای خالص کردن چوب . برای تولید سازه های چوبی مرغوب مانند: کابینت، مبلمان و همچنین جلا دادن و تمیز کردن چوب استفاده می شود.

تصویری از کاربرد سودپرک

کاربرد سود پرک در داروسازی

سودپرک (سدیم هیدروکسید) به طور گسترده در پزشکی و داروسازی  استفاده می شود. به طوراختصاصی، در تولید تسکین دهنده های درد مانند اسپیرین، داروهای ضدکوفتگی و کبودی و دارو های کاهش کلسترول استفاده می شود.

کاربرد سودپرک در تولید انرژی

در بخش انرژی از این ماده در تولید سلول های سوختی استفاده می شود. سلول های سوختی کارکردی همانند باتری دارند که به صورت پاک و موثر برای بخش ها و دستگاه های گوناگون مانند سیستم حمل و نقل ،ایسنگاه ها، پاوربانک های اضطراری و قابل حمل استفاده می شوند. همچنین سدیم هیدروکسید در تولید رزین های epoxy که در توربین های بادی استفاده می شود، کاربرد دارند.

کاربرد سودپرک در تصفیه آب

 در دستگاه های تصفیه آب از سدیم هیدروکسید برای کنترل اسیدیته آب و همچنین کمک به حذف فلزات سنگین استفاده می شود. سدیم هیدروکسید در تولید ماده سدیم هیپوکلریت که در تصفیه آب بکار می رود نقش دارد.

تصویری از کاربرد سودپرک

کاربرد سودپرک در فرایند آلومینیوم ORE

سودپرک یا سدیم هیدروکسید برای استخراج آلومینا از منابع معدنی موجود در طبیعت استفاده می شود. همان طور که میدانید ار آلومینا برای تولید آلومینیوم، فویل،  قوطی ، لوازم اشپزخانه و بدنه هواپیما استفاده می شود. در صنعت ساختمان سازی آلومینیوم در اسکلت و قاب پنجره ها استفا ه می شود.

کاربرد سودپرک در صنایع غذایی 

سودپرک در صنایع غذایی در فرایند های متفاوتی استفاده می شود. یه عنوان مثال برای کندن پوست گوجه فرنگی ، کندن پوست سیب زمینی و سایر میوه و سبزیجات در صنایع کنسرو سازی کاربرد دارد و نیز به عنوان نگهدارنده از رشد باکتری ها و قارچ ها در مواد غذایی جلوگیری می کند.

مقایسه سود سوزآور و کربنات سدیم در کاربردها و فرآیندهای مختلف:

کربنات سدیم و سود سوزآور یه عنوان عاملهای قلیایی در پالایش    So2  در گازهای خروجی تولید شده در جریانات نفت خام استفاده می شوند . این کار باعث بالایردن راندمان حرارتی نفت خام می شود.

لینک های مفید

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ویژگی های کاستیک سودا یا سودپرک لینک زیر را دنبال کنید.

سودپرک- کاستیک سودا