SLS یا سدیم لوریل سولفات:

سدیم دو دسیل سولفات (SDS)،  که بعضی اوقات SLS یا سدیم لوریل سولفات نامیده میشود, یک ترکیب آلی سنتزی با فرمول  CH3(CH2)11So4Na   است. SLS شامل 12 کربن است که به گروه سولفات وصل شده است. SLS   در حقیقت نمک سدیم دو دسیل هیدروژن سولفات و استردودسیل الکل و سولفوریک اسید است . SLS اغلب از مخلوط روغن پالم و نارگیل مشتق می شود. SDS یک جزء عمومی در بسیاری از تمیز کننده های خانگی، بهداشتی، دارویی و صنعت غذایی است.

روش های تولید :

از مورد عمل قراردادن لوریل الکل با سولفور تری اکسید گازی،اولئوم یا کلروسولفوریک اسید ، هیدروژن لوریل سولفات بدست می آید. که با افزایش سدیم هیدروکسید (NaOH)  یا سدیم کربنات خنثی می شود و SOS  بدست می آید.لوریل الکل ممکن است در شکل خالص استفاده شود یا از روغن نارگیل یا روغن پالم کرنل که در نتیجه هیدروژناسیون اسیدهای چرب بدست می آید، استفاده شود. وقتی SDS  از این راه تولید می شود، خالص نیست.مخلوطی از سدیم آلکیل سولفات های گوناگون بدست می آید که SDS جزء عمده ی آن ها است.

به عنوان مثال وقتی SDS  از روغن نارگیل تولید می شود، ترکیبی است همراه با ترکیب زنجیره طولانی که یک سرآبدوست و یک سر آبگریز می باشد که بیشتر به نام سدیم کوکوسولفات SCS شناخته می شود. SDSبه صورت تجاری به شکل پودر، قرص و اشکال دیگر (با درصد تجزیه متفاوت) و همچنین در محلول های آبی با غلظت های متفاوت یاقت می شود.

SLS یا سدیم لوریل سولفات

کاربردها :

تمیزکاری و بهداشت: SDS به صورت عمده در شوینده های لباس با کاربردهای مختلف استفاده می شود.این ماده یک سورفکتانت بسیار مؤثر است و در هرکاری که نیاز به از بین بردن لکه چربی باشد استفاده می شود. برای مثال ، این ماده در غلظت های بالا با محصولات صنعتی شامل تمییز کننده موتور اتومبیل،تمیز کننده سطوح و تمیز کننده سطوح خارجی اتومبیل یافت می شود.در غلظت های پایین تر، در صابون های دست ، خمیر دندان، شامپو، کرم اصلاح صورت و فرمولاسیون کف وان یافت میشود چون به دلیل خواص سورفکتانت و خاصیت ضخیم کنندگی توانایی زیادی در تولید کف دارد.

افزودنی های خوراکی: طبق قوانین SLS ، USFDA یا همان سدیم لوریل سولفات به عنوان یک افزودنی سالم و امولسیفایر و پف کننده مواد غذایی استفاده می شود.

کاربردهای آزمایشگاهی: SLS ها که به صورت علمی سدیم دو دسیل سولفات نامیده می شود، به عنوان یک جزء در طی پروسه اخراج DNA  یا RNA برای شکستن سلول و همچنین خنثی سازی پروتئین برای آماده سازی Electrophoresis استفاده می شود.

کاربرد های متفرقه: SDS به عنوان یک تکنیک پیشرفته برای آماده سازی بافت مغز برای مطالعه میکروسکوپی چشمی استفاده می شود.

سدیم سولفات / k12 / SLS رشته و پودر :

-فرم مولکولی: C12H26NaSo4

وزن مولکولی: 289/39

خواص :

SLS ، نوعی از سورفکتانت آنیونی با خواص شویندگی، امولسیفایری، اسمزی، دیسپرس کنندگی و توانایی نرم پذیری است.SLS پودر ویسکوز سفید یا کمی زرد رنگ است که طعم قدری آزار دهنده دارد و به آسانی در آب حل می شود و محلول شفاف تولید می کند .این ماده قابل رقابت با سورفکتانت های آنیونی و غیر آنیونی است و به آسانی تجزیه زیست محیطی می شود و مقاومت خوبی در آب های سخت دارد.

Powder SLS

کاربرد در مواد آرایشی بهداشتی

آیتم استاندارد تجزیه ای
خواص پودر یا رشته
درصد مواد فعال 92 93 95
درصد مواد قابل حل در مواد نفتی اتری 1.5 1.5 1.5
درصد نمک های غیرآلی(NaCl+Na2SO4) 4.5 3.5 2
درصد آب 3.5 3.5 3
PH محلول 1 درصد 9.5-7.5 9.5-7.5 9.5-7.5

صنایعی که به طور عمده از SLS یا سدیم لوریل سولفات استفاده می کنند:

-دتر جنت ها: خمیردندان، شامپوخانگی، نماینده های تمیزکننده

-چرم: نماینده های نرم کننده چرم، نماینده های تمیز کننده پشم

– تولید کاغذ: نفوذ پذیری، نماینده های فلوکولانت، بی رنگ سازی

– صنعت ساختمان: کاغذ دیواری، بتون، پوشش ها

– ساخت رزین: رزین های چسبی PVC، رزین های ABR

– لاستیک های لاتکس: الکترولیز MnO2

خاموش کنندگی آتش: ابزار های خاموش کنندگی آتش

-انتخاب مواد معدنی: فلوتاسیون مواد معدنی، مخلوط آب و ذغال

-مواد کمکی: نساجی، رنگرزی، پلاستیک و چاپ

کمک های اولیه در صورت مسمومیت با SLS یا سدیم لوریل سولفات:

-تماس با پوست: در صورت تماس با پوست، پوست را با صابون و آب برای مدت 15 دقیقه بشویید، دستکش، لباس و کفش آلوده را خارج کنید .

-تماس با چشم: چشم را با مقدار زیادی آب برای مدت 15 دقیقه بشویید.

-تنفس: در صورت مسمومیت ناشی از تنفس، شخص مسموم را به هوای آزاد منتقل کنید، اگر نفس کشیدن مشکل است به او اکسیژن وصل نمایید و اگر باز هم نفس نمی کشد به او تنفس مصنوعی بدهید.

-بلعیدن: در صورت خوردن این مواد، شخص مصدوم را وادار به استفراغ نکنید و هرگز از راه دهان چیزی به شخص مصدوم ندهید، توصیه های پزشکی را انجام دهید.

خواص فیزیکی و شیمیایی :

-حالت فیزیکی: جامد

_صفت ظاهری: پودر

-رنگ: سفید، زرد کم رنگ

-طعم: کمی آزاردهنده

-وزن مولکولی: 288/38

-نقطه ذوب:  204Co و 207Co

-وزن مخصوص: 0/4  تا 0/48

-حلالیت در آب:  در دمای 20 درجه سانتی گراد : 150gr/Lit

شرایط عرضه: در کیسه های دولایه و به شکل پودر و رشته و حداقل وزن 25kg به بازار عرضه می شود.

آنالیز اس ال اس رشته ایی

آنالیز اس ال اس پودری