آهک آذرشهر  از با کیفیت ترین آهک های موجود در ایران است و کاربردهای فراوانی در صنایع ایران دارد . کشورایران به علت شرایط کویری و بیابانی مقدار زیادی از مواد اولیه آهک را که همان سنگ آهک باشد داراست.ماده اولیه در تولید آهک همان سنگهای معدنی یا کربنات کلسیم  است. سنگهای معدنی مرغوب انتحاب می شوند و تحت شرایط ویژه حرارتی گاز آن که همان دی اکسید کربن باشد خارج شده و کربنات کلسیم به هیدروکسید کلسیم تبدیل می شود.هیدروکسید کلسیم که همان آهک زنده است وقتی با آب ترکیب می شود به آهک مرده تبدیل می شود.

آهک زنده ‚ مرده :

سنگهای معدنی مرغوب برای تولید آهک استفاده می شوند.سنگهای معدنی عمدتا شامل کربنات کلسیم هستند . برای اولید آهک این سنگها روی هم چیده شده و به آن حرارت زیادی داده می شود. براثر حرارت Co2موجود در سنگها خارج شده و تبدیل به CaO یا آهک زنده می شوند.  اگر یرروی اکسید کلسیم آب ریخته شود ‚ در اثر واکنش گرمازا ‚ گرما ایجاد می شود. این کار باعث بخار شدن بخشی از آب می شود. در این واکنش آهک آب جذب کرده ‚ متورم شده و به صورت گرد سفیدی در می آید. این آهک مرده تامیده می شود. چراکه در اثر اضافه شدن آب اضافی ‚ واکنش دیگری رخ نمی دهد. این واکنش را شفته شدن هم می گویند. برای همین در موقع ساخت سازها و استفاده از آهک ‚ و پی ریزی اصطلاح شفته ریزی را استفاده می کنند.

آهک هیدراته :

اگر به آهک مرده مقداری آب اضافه کنیم . ماده  شیر آهک را خواهیم داشت. اگر این ماده صاف شود محلول زلالی به دست می آید که محلول سیر شده کلسیم هیدروکسید در آب است. که به آن آب آهک می گویند. آب آهک در سپراتور خشک شده و ذرات درشت آن جداشده و ذرات ریز و هم اندازه آن به شکل آهک هیدراته به بازار عرضه می شود.آب آهک کاربردهای زیادی در صنایع شیمیایی دارد.  کاربردهایی مثل تهیه سدیم هیدروکسید ‚ آمونیاک و جداسازی منیزیم از آب دریا دارد.

جغرافیای آهک آذرشهر:

آذرشهر یکی از شهرهای آذربایجان شرقی است که آب و هوای نسبتا سردی دارد. در غرب این شهر دریاچه ارومیه قراردارد. ودر شرق این شهر کوهستان سهند است. جمعیت این شهر بالغ بر 50000 نفر است. مکان های باستانی زیادی در این شهر واقع شده است.به علت جغرافیای خاص این شهر ‚ آهک آذرشهر کیفیت بالایی داشته و از دیرباز مشتریان زیادی داشته است.

بسته بندی و فروش :

آهک در بسته بندی های گوناگونی به بازار ارائه می شود. از کیسه های دولایه 25 کیلوگرمی تا جامبو های 1.5تنی به بازار عرضه می شود.  بسته به نیاز مشتری آهک را می توان به صورت فله و یا محموله های  10تنی به بازار عرضه نمود.

مرغوبیت آهک آذرشهر:

در اقصی نقاط کشور ایران سنگهای آهکی زیادی وجوددارند. که  آهکهای مرغوبی می توان از آنها تهیه کرد.شهرستان قم و استان مرکزی و همین طور آذربایجان  و .. ..سنگهای آهکی  خوبی دارند . در این بین آذرشهر مرغوبیت بهتری از بقیه جاها دارد.

کاربردهای آهک:

کاربرد آهک در مصارف گوناگونی از قبیل ساختمان سازی ‚ تسویه پساب ‚  خوراک دام و طیور و تولید کاغذ است . همچنین در کاربردهای پزشکی به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می شود. هر جا که نیاز به تنظیم pH محلول یا حتی آب باشد به خوبی نقش ایفا می کند.