ادتا

ادتا:

ادتا یا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید پودر سفید رنگ و محلول در آب است که برای اتصال یونهای آهن به کلسیم استفاده می شود و در حقیقت یک عامل شلات کننده است . 

تاریخچه :

 اتیلن دی آمین تترا استیک اسید برای اولین بار توسط کمپانی آلمانی در سال 1930 کشف شد .این کمپانی  می خواست جایگزینی برای اسید سیتریک پیدا کند که در صنعت نساجی و محلول های رنگی کاربرد داشته باشد .برای کسب اطلاعات بیشتر به منابع معتبر رجوع کنید.

خواص :

نام : اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یا EDTA (ادتا)

فرمول مولکولی :
C10H16N2O8

نقطه ذوب : 250 درجه سانتی گراد

دانسیته : 0.86 g/cm3

حلالیت : درسود سوزآور سه مولار  100gr/mol

شکل : کریستالی

Ph : 2.5 (محلول 10 گرم در لیار در دمای 23 درجه سانتی گراد)

رنگ : سفید

حلالیت در آب : 0.5 gr/lit  (در 25 درجه سانتی گراد )

فروش فرمول ادتا

موارد کاربرد :

EDTA  به عنوان یک آدیپیک اسید شناخته شده است .این ماده یک جایگزین کریستالی بی رنگ است که به طور عمده در یون های فلزی شلات کننده استفاده می شود . EDTA یا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید در شکل نمکی آن همچون سدیم اتیلن دی آمین استیک اسید یا کلسیم اتیلن دی آمین استیک اسید فروخته می شود . EDTA کاربرد های صنعتی یا پزشکی به عنوان مواد شلات کننده دارد . در حقیقت , فلزات و یون های فلزی کریستال های مهمی در واکنش های متعدد دارند. به وسیله مواد شلات کردن فلزات اتیلن دی آمین تترا استیک اسید از واکنش کاتالیزور روی فلزات جلوگیری می کند و از تجزیه آن ها جلوگیری می کند .                         

از دیگر کاربرد های شلات کننده EDTA در کاغذ و خمیر  آن ، محصولات تمیز کننده مانند شامپو ها ،  دارو های پزشکی ، مواد شیمیایی ، محصولات کشاورزی و تصفیه آب است . اتیلن دی آمین تترا استیک اسید در واترجت ها و شوینده ها استفاده می شود . در این حالت, نقش آن جدا کردن یون های کلسیم و منیزیم و نرم کنندگی آب است .

بسته بندی فروش ادتا

بسته بندی ادتا EDTA موجود در کیمیا تجارت فجر