بوراکس (Borax) :

بوراکس (Borax) یک ماده معدنی طبیعی با فرمولNa2B4O7 می باشد. بوراکس همچنین به عنوان سدیم بورات، سدیم تترابورات و یا دی سدیم تترابورات شناخته می شود. این ماده یکی از ترکیبات اصلی boron می باشد. اسم این ماده در انحادیه بین المللی شیمی کاربردی و محض (IUPAC) و کاهیدرات تترا بورات سدیم می باشد.

اصطلاح بوراکس (Borax) به صورت عمومی به گروهی از ترکیبات اطلاق می شود که با محتوای آب تشخیص داده می شوند:

-Anhydrous borax یا سدیم تترابورات (Na2B4O7)

-بوراکس تترا هیدرات (Na2B4O7.5H2O)

-بوراکس دکا هیدرات(Na2B4O7.10H2O)

بوراکس در مقابل بوریک اسید :

بوراکس و بوریک اسید هر دو ترکیبات مرتبط boron هستند. بوراکس به ماده معدنی استخراج شده ار زمین و یا جمع آوری شده از رسوبات بخار شده اطلاق می شود. وقتی بوراکس فرآوری شود، ماده شیمیایی خالص شده بدست آمده بوریک اسید یا همان (H3BO3) می باشد. در حالی که تفاوت هایی بین ترکیبات وجود دارد، هر یک از آن ها برای کنترل آفت ها و یا لجن و گل ولای استفاده می شود.

منابع بوراکس (Borax) :

بوراکس در Laundry boosters، صابون های دست ساز و انواعی از خمیردندان ها یافت می شود. شما همچنین می توانید آن ها را در محصولات زیر استفاده کنید:

  1. بوراکس خالص (20mule team borax)
  2. پودر صابون دست
  3. فرمولاسیون سفیدکننده دندان

موارد استفاده :

بوراکس (Borax) به تنهایی استفاده های متعددی دارد، به علاوه بوراکس در محصولات دیگر هم کاربرد دارد. اینجا به چند مورد استفاده از پودر بوراکس و بوراکس خالص در آب اشاره می شود:

-قارچ کش

-علف کش

-ماده خشک کن ( آبگیر)

-پاک کننده های خانگی

-ایجنت های سختی گیری آب

-افزودنی غذایی به عنوان نگهدارنده ( در برخی کشور ها ممنوغ)

بوراکس در محصولات زیر هم افزوده می شود:

-محلول های بافر

-پیشگیرنده شعله

-محصولات سفید کننده دندان

-شیشه، سرامیک و سفالگری

-میناکاری و لعاب شیشه

-پیش ماده برای بوریک اسید

-پروژه های علمی مثل آتش سبزرنگ، لجن و کریستال های بوراکس

-روغن لحیم برای جوشکاری آهن

بوراکس (Borax)

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی بوراکس:

شکل ظاهری  جامد کریستالی
رنگ سفید
رایحه بدون رایحه
PH  9.2
دمای انجماد/ ذوب 62Co
درصد مواد قابل حل در آب 4.715 در دمای 20Cو 65.64 در دمای 100Co
وزن مولکولی 381.37

میزان بی خطری بوراکس (Borax):

بوراکس (Borax) به شکل طبیعی دکا هیدرات سدیم تترا بورات گفته می شود. که به شکل شدیدی سمی نیست. به این معنا که مقدار زیادی بوراکس باید استنشاق یا هضم شود تا تاثیرات منفی بر روی سلامت داشته باشد. در مورد آفت کش ها، بوراکس یکی از کم خطر ترین مواد شیمیایی موجود می باشد. یک ارزیابی انجام شده بر روی مواد شیمیایی در سال 2006 به وسیله EPA آمریکا هیچ نشانه ای از مسمومیت به علت در معرض borax قرارگرفتن و هیچ نشانه ای از مسمومیت سلولی در انسان ها پیدا نکرد.

برخلاف تعداد زیادی از نمک ها،در معرض قرار گرفتن پوست با بوراکس باعث التهاب وناراحتی پوستی نمی شود. با این همه بوراکس را نمی توان در دسته مواد شیمیایی امن قرارداد. شایع ترین مشکل با در معرض بوراکس (Borax) قرارگرفتن این است که استنشاق گرد، می تواند باعث التهاب تنفسی به خصوص در کودکان شود:

اتحادیه اروپا، کانادا و اندونزی در معرض Borax و اسیدسولفوریک قرارگرفتن را به عنوان خطر سلامتی بالقوه در نظر می گیرند، چون انسان ها این ماده را از طریق منابع مختلفی در رژیم غذایی و از محیط اطراف دریافت می کنند. درحالی که یافته های دانشمندان هنوز متناقض است. توصیه می شود کودکان و زنان باردار میزان در معرض Borax قرارگرفتن را محدود کنند.

واکنش ها :

بوراکس به راحتی به بوریک اسید و بورات های دیگر تیدیل می شوذ که کاربرد های زیادی دارند. واکنش بوراکس با هیدروکلریک اسید که باعث تشکیل اسید بوریک می شود به این شکل می باشد:.

Na2B4O7.10H2O + 2 HCl   →   4B(OH)3 + 2NaCl + 5 H2O

دکا هیدرات به اندازه کافی پایداری دارد که یتواند به عنوان استاندارد اصلی برای پایه اسیدیته در تیتراسیون استفاده شود. وقتی بوراکس به یک شعله اضافه شود ، رنگ سبز-زرد را تولید می کند. در فشفشه هااز آن ها استفاده نمی شود. بوریک اسید برای ایجاد رنگ در شعله های متانول استفاده می شود که رنگ سبز شفافی را ایجاد می کند.

بوراکس به مقدار زیادی در گلیکول اتیلن، حل می شود، به صورت متعادل در گلیکول دی اتیلن و متانول و به مقدار کم در استون حل می شود. در آب سرد خیلی به سختی و کم حل می شود ولی حلالیت آن با بالا بردن دما به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

بوراکس (Borax)
نکات ایمنی بوراکس :

-برخورد با چشم: باعث خارش چشم می شود.

برخورد با پوست: خارشی گزارش نشده است.

 تنفس: ممکن است باعث سرفه و تحریک وخارش گلو شود.

بلغیدن: مقدار کم بوراکس باعث جراحت جدی نمی شود بلعیدن مقادیر زیاد ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود.

کمک های اولیه:

-در صورت تماس با چشم: چشم را برای حداقل 30 دقیقه با جریان آب بشویید تا اثر مواد شیمیایی به طور کامل برطرف شود.هرگز با آب آلوده چشم را شست و شو ندهید و توصیه های پزشکی را به کار گیرند.

-در صورت تماس با پوست: موضع آلوده را با صابون و آب شست و شو دهید.

-در صورت تنفس:  ذرات بوراکس و مصدومیت ناشی از تنفس شخص را به هوای تازه منتقل کنید.

-در صورت بلعیدن: اگر به مقدار یک قاشق چای خوری ضرری برای فرد بالغ ایجاد نمی کند و در صورت بلعیدن مقادیر بیشتر توصیه های پزشکی را رعایت کنید.

عرضه به صورت بوراکس دکا و بوراکس پنتا در کیسه های دو لایه ی 25 کیلوگرمی

بوراکس (Borax)