سود پرک|کاستیک سودا|سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید یا سود پرک،کاستیک سودا  که به عنوان قلیا شناخته شده است یک ماده جامد سفید رنگ  معدنی با فرمول NAOH  است  .بیشتر به صورت پرک(فلکس) عرضه میگردد و به همین دلیل با نام سود پرک شناخته می شود. همچنین در بازار به صورت سود مایع هم قابل ارائه است.  جز یونی جامد سفیدی است که شامل کاتیون های Na+  و آنیون های OH- است.

 سود پرک یا همان سدیم هیدروکسید باز به شدت خورنده ای است که باعث تجزیه پروتئین ها در دمای محیط می شود و باعث سوختگی شدید می شود . به همین دلیل به نام سود سوز آور شناخته می شود و برای استفاده حتما باید به نکات ایمنی توجه کرد.  به شدت در آب محلول است و به آسانی رطوبت و دی اکسید کربن را از هوا جذب می کند  و یک سری هیدراتها را به فرم NaOH-nH2O تشکیل می دهد. کریستال های هیدروژن مونوهیدرات آن به فرم NAOH,H2O  در دمای12.3 تا 62 درجه سانتی گراد  از آب کریستاله می شود . مانند  هیدروکسید های ساده ، سود پرک به کثرت در خنثی سازی آب و اسید کربونیک برای تبدیل pH استفاده می شود .

سود گرانول

کاربرد در کاغذ سازی

سود گرانول

کاربرد در تصفیه آب

سود پرک - سدیم هیدروکسید - کاستیک سودا –سود سوز آور – caustic soda

موارد استفاده سود پرک

 کاربرد های  سودپرک در صنایع رنگرزی، چرم و نساجی، نفت و گاز، چربی گیر ها ، صنایع غذایی، تولید کارتن و کاغذ ، دارو سازی ، صنایع فلزی ، صنایع نظامی ، صنایع پتروشیمی و پلیمر ، خنثی سازی اسید و باتری سازی ، صنایع شیر و کنسرو سازی  بسیار فراوان است.

خواص سود پرک

جرم مولکولی : 39.997 g/mol

ظاهر: کریستال های سفید و  ….. و ظاهر شفاف

طعم : بدون طعم

دانسیته: 2.13     g/cm3

نقطه ذوب : 323 درجه سانتی گراد

      جوش: 1388 درجه سانتی گراد

حلالیت در  : آب      صفر درجه  418 g/lit 

                          25 درجه 1000 g/lit

                          100 درجه 3370 g/lit

                         گلیسیرین محلول

                         آمونیاک ناچیز

                        اتر نامحلول

                        پروپیلن گلیکول به کندی حل می شود

                        متانول 238g/lit

                        اتاتول کمتر از 139g/lit  

آنالیز سود گرانول:

سودهای گرانول با توجه به خلوص آنالیز متفاوتی دارند که یک نمونه از آنها به شرح ذیل است

Caustic Soda Granulated Analysis

قیمت سود پرک در بازار

کیمیا تجارت عرضه کننده و تامین کننده سودپرک نیروکلر، سودپرک گوهر، سود گرانول روس ، سودپرک کاسپین و سایر برند های معتبر در بسته بندی های 25 کیلوگرمی می باشد. جهت استعلام قیمت سود پرک در بازار با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره موبایل: 09123804076

شماره تماس دفتر:02144214305-02144217334

همچنین بخوانید:

روش های تولید سود پرک

 جهت نیاز به توضیحات بیشتر به منابع معتبر در این زمینه مراجعه کنید .

تفاوت انواع مختلف کاستیک سودا:

قبل از بررسی   انواع مختلف کاستیک سودا بایستی روش تولید سود جامد را بررسی کنیم .بیشتر سود جامد از سودمایع که محصول اصلی پتروشیمی است تولید می شود.در هنگام استخراج نفت خام محصولات فرعی زیادی که به اصطلاح بای پروداکت هستند (By Product )هستند تولید می شوند. سودمایع یکی از این محصولات است که به صورت جدافروخته می شود. این ماده  با تانکرهای مخصوص حمل شده و به سمت شرکتهایی که قصد جامد کردن سود را دارند حمل می شود.  برای جامد کردن محصول در پالت های جداگانه به آنها حرارت داده می شود. سپس مایع داغ و مذاب از یک مسیری به جریان می افتد. در این مسیر به شدت سرد شده وبه اشکال مختلف در می آید.

اشکال مختلف کاستیک سودا

مایع مذاب اگر بخواهد پرک شود . از بین دو غلتک به فاصله خیلی کم رد شده و برش داده می شود . سودگرانول مسیر متفاوتی برای تولید دارد.

برندهای مختلف سودپرک:
سودپرک گوهر :

سودپرک گوهر شیمی بوسیله مهندسین حبره از سال 1377توسط مهندسین و کاشناسان خبره کار خود را آغاز کرده است.

این شرکت درسال 1378در منطقه صنعتی اشتهارد‚ گروه کاویان گوهر را ایجاد کرد. و هدف توسعه صنابع کشور بود . واینکه صنایع بایستی متکی به منابع اولیه داخلی باشند. در سال 1384دومین کارخانه را در منطقه پتروگوهر پارس در  منطقه و یژه اقتصادی پتروشیمی در خوزستان کار خود را توسعه دادند. و به عنوان بزرگترین تولیدکننده سودپرک شاخته شدند.

شرکت گوهر با بهره گیری از  تکنولوژی بروز ‚ و آزمایشگاههای متعدد و دپارتمان بخش تحقیق و توسعه ‚ سعی در تولید مخصولات مرغوب و کیفیت عالی را دارد. گواهینامه ISO و TUV و همچنین گواهی استاندارد ایران ‚ چند مورد از گواهی های این شرکت است . و تقریبا 50 درصد صنایع کشور از تولیدات این شرکت استفاده می کنند.

دسترسی به شرکتهای پتروشیمی ‚ جهت تامین مواد اولیه و همچنین آبهای آزاد و راه آهن سراسری ‚ جهت صادرات محصول  از نقاط قوت این شرکت است.

سود پرک نیروکلر

شرکت نیروکلر در حهت توسعه فن آوری آب و فاضلاب و به منظور ارتقای سلامت و پاکیزگی از سال 1376شروع به کار کرد. هدف استفاده از منابع داخلی بود . با سرمایه گذاری بانک صتعت ومعدن و وزارت نیرو شروع به کار کرد. بهره برداری از همان سال شروع شد. با استفاده از بهترین تجهیزات و به کارگیری تکنولوژی روز دنیا و استفاده از کارکنان کار آمد و متخصص ضمن اخذ استانداردهای بین المللی در زمینه مدیریت کیفیت و محیط زیست , بخش عمده ایی از نیاز صنایع کشوررا برطرف کرده است .

افزایش نیاز داخل و استقبال از سود پرک این کارخانه باعث شد که تولید  محصولات این شرکت افزایش یابد . و صادرات به 20 کشور دنیا داشته باشد. . تقریبا توان تولید محصولات این شرکت به دو برابر اول افزایش پیدا کرد . همچنین ظرفیت تولید گاز کلر این شرکت از 40 تن به 95 تن در روز در سال 97 رسید .

سود پرک نیروکلردر کارخانه نیروکلر تولید می شود .کار خانه نیرو کلر در شهر اصفهان و در ناخیه صنعتی اشتر جان واقع شده است .

سود پرک کلر پارس

کارخانه کلر پارس در زمینه تولید کلر و مشتقات سود سوز آور ودر سال 1366 کار خود را در تبریز آغاز کرد . در همان سال کارخانه خود را ثبت کرد. با خرید ماشین آلات خارجی از کشور ایتالیا کار خود را آغاز کرد . در سال 72فعالیت پروژه رسما آغاز شد . ودر نیمه دوم سال 1377با حضور رءیس جمهور وقت به بهره برداری رسید .

طرح توسعه کارخانه از همان ابتدا آغاز شد . و ظرفیت تولید یکی از مخصولات بنام کلر از 20 تن در روز به بیشتر از 50 تن در روز افزایش یافت . و روند رو به رشد آن همچنان طی شد. وضعیت استراتژیک و جغرافیائی این کشور و قرار گرفتن در مسیر راه آهن ریلی باعث شد این شرکت بتواند 65000 تن انواع محصولات را به کشورهای همسایه صادر کند .

این شرکتدر ادامه با دریافت پروانه بهداشتی از سازمان غذا و دارو و کسب گواهینامه های مدیریت کیفیت و مدیریت زیست محیطی در جهت افزایش رضایت مشتریان خود حرکت کرد. با تجهیز آزمایشگاه مدرن خود در شمال غرب کشور علاوه بر آنالیز دقیق محصولات خود , خدمات مطلوبی در زمینه آزمایشگاه  را به صاحبان صنایع کشور ارائه کرد .

محصولات این شرکت در زمینه نیروگاه , پالایشگاه نفت و گاز و کاغذ و نساجی مصرف می شوند.

استفاده از تکنولوژی به روز باعث شده محصولات این شرکت عاری از هرگونه ناحالصی جیوه باشد . که گامی مهمی در زمینه دوستداری محیط زیست است . این شرکت علاوه بر تامین نیاز صنایع داخل ,محصولات خود را به 46 کشور دنیا صادر می کند.

محصولات این شرکت علاوه بر سود پرک کار پارس , آب اکسیژنه , اسید کلریدریک , کلرور فریک , کلر مایع , هیپو کلریت سدیم , آب ژاول و پارافین کلره می باشد.

سود پرک کلران

شرکت کلران  با کمک بخش خصوصی در سال 1362 کار خود را آغاز نمود. در شروع کار مساحتی بالغ بر 22000متر مربع را به خود اختصاص داد. درسال 1375 در شهرک صنعتی سمنان به بهره برداری رسید . و در ادامه با هدف توسعه کارخانه خود در زمینی به مساحت 100هار متر مربع تولید بعضی از محصولات مثل کلر را به 200 تن در روز افزایش دهد.

گروه صنعتی کلران با بیش از سی سال سابقه کار تولیدی  و با کمک متخصصان حود توانسته است ضمن افزایش ظرفیت تولید خود, کیفیت محصولات تولیدی را ارتقا بخشد . در همین راستا موفق به کسب گواهینامه های های مدیریتی  ایزو و همچنین محیط زیست شده است . در ادامه اخذ تاییدیه آزمایشگاه همکار  از مرکز تایید صلاحیت ایران در زمینه بازرسی دوره ایی از سیلندر و مخازن کلر بوده است . و توانسته است استانداردهای تشویقی . پروانه های بهداشتی را برای کلیه مخصولات خود بگیرد .

سود پرک کلران و هیپو کلریت کلسیم و اسید کلریدریک و سودمایع و کلسیم کلراید بعضی از مخصولات این شرکت است .