سیلیکا ژل  و کاربرد 

سیلیکا ژل یک کاتالیزور مهم و با اهمیت می باشد که برای جذب گازها و همچنین به عنوان غلظت دهنده برای تهیه پمادهای داروئی، انیساط مرکب و جوهر های تیسکوتروپ، تهیه سیمان و  چسب تیسکوتروپ بکار می رود.

درصنعت غلظت دهنده های زیادی استفاده می شود که یکی از آنها سیلیکاژل است . حتی نمک طعام در شوینده ها به عنوان غلظت دهنده استفاده می شود.

درصورت خوردن سیلیکاژل چه اتفاقی می افتد:

این ماده یک جاذب آب و خشک کننده است .تولیدکننده ها اغلب آن را در بسته های کوچکی بسته بندی کرده و در کنار محصولات برای جلوگیری از صدمه خوردن آنها قرار می دهند.

این ماده درصورت بلعیدن غیر سمی است .بسیاری مردم در صورت خوردن آن به یک حالت شوکه کننده می رسند . به این دلیل تولیدکننده جمله

(Do not eat ) را برای روی آن می نویسند . که به معنی خورده نشود است.

چه اتفاقی می افتد اگر این ماده بلعیده شود :

متاسفانه بچه ها به اشتباه ممکن است این ماده را با بسته غذایی ‚ شیرینی یا یک اسباب بازی جویدنی ‚اشتباه بگیرند.و سیلیکاژل یا بسته کامل آن را ببلعند. بعضی مواقع بزرگسالان ممکن است این ماده را با شکر یا نمک اشتباه بگیرند.

این ماده به طور شیمیائی بی اثر است . این به این معنی است که در صورت بلع در بدن تجزیه نمی شود و باعث سمیت نمی شود. در هر صورت با وجود عدم سمیت این ماده ‚ در صورت بلع ممکن است باعث شوک شو د.به همین دلیل است که تولید کننده ها جمله خورده نشود را روی آن می نویسند.

خوردن توسط حیوانات

تولید کننده غذای حیوانات و تولید کننده اسباب بازی ها ممکن است از این ماده برای نگهداری محصولاتشان استفاده کنند. به دلیل اینکه این ماده بویی شبیه غذا دارد ممکن است حیوانات به طور اتفاقیی آن را ببلعند.

این ماده برای حیوانات سمی نیست و ممکن است نهایتا باعث تهوع و استفراغ شود.

بعد از خوردن سیلیکاژل چه اقدامی باید انجام داد؟؟

اگر شما یا بچه شما به طور اتفاقی این ماده  را ببلعد ‚ سعی کنید با دادن آب فراوان ‚ این ماده را از معده دفع کنید.

در موارد محدود تولید کننده های این ماده در پوشش سیلیکاژل ‚ از کلرید کبالت استفاده می کنند. ;کلرید کبالت سمی است و باعث تهوع و استفراغ می شود.

اگر بچه شما مقدار قابل توجهی از این ماده را خورده است و شما نگرانید و به آرام خیال نیاز دارید به پزشک مراجعه کنید . پزشک در این مرحله سعی می کند تشخیص دهد که این ماده با پوشش کلرید کبالت همراه بوده است یا خیر. بعد از این مراحل بعدی را متناسب با شرایط فرزند شما انجام خواهد داد.

شما بایستی با فرزندتان صحبت کنید که این بسته ها مخصوص خوردن نیست . و اگر بسته ایی از این ماده دیده است برای شما بیاورد که آن را معدوم کنید.

موارد استفاده

سیلیکاژل از دی اکسید سیلیس درست شده است . ماده ایی که کاملا طبیعی است ودر شن و ماسه پیدا می شود. آن شامل ذرات بسیار کوچکی است که مقادیر قابل توجه آب را جذب می کند.

این ماده بصورت ذرات ریز و دانه های صخره ایی شفاف و روشن است که به شکل بید ظاهر می شود.این ژل به صورت جاذب آب عمل می کند که آب را از هوا می کشد و جذب می کند تا احتمال هر گونه خسارت احتمالی از آب و رطوبت به محصولات را حذف کند.

بسته های سیلیکا ژل اغلب در محصولات ذیل یافت می شود.

-در کنار بطری های داروها و ویتامین ها

-در موزه ها  برای نگهداری از اشیا

-در بسته بندی موبایل و دوربین عکاسی

– به همراه کفش و کیف پول