موریانه ها

موریانه ها

موریا نه ها :  

 

حدودأ ۲۰۰۰هزار نوع از این نوع حشرات بر روی زمین وجود دارد . این موجودات اجتماعی هستند و به صورت گروهی زندگی می کنند . موریانه ها دو پا دارند و برخی از آنها بال دارند . سه نوع از مهمترین گونه های موریانه عبارتند از : موریانه چوب مرطوب که بزرگترین گونه است . موریانه چوب خشک که بیشترین خسارت را به مناطق مسکونی وارد می کند. اطلاعات بیشترآخرین نوع هم موریانه subterranem

 

موریانه ها در یک لانه :

 اولین نوع موریانه در یک لانه ملکه است که از همه بزرگتر است . او هر روز چندین هزار موریانه تولید می کند . نوع دوم سرباز ها هستند که بال ندارند . کار اصلی انها محافظت از لانه دربرابر دشمنان است . آرواره این نوع قوی تر از انواع دیگر است . نوع بعدی پادشاه است که یک موریانه نر است که به همراه ملکه مسئول تولید مثل هستند .نوع چهارم موریانه های کارگر هسنتد که به صورت ۲۴ ساعته مشغول فعالیت هستند . کار اصلی آنها جویدن هرماده ایی است که درآن سلولز وجود دارد .آخرین نوع ، مسئول زاد و ولد در مناطق جدید است . این نوع که بال دارد با وزش باد به مناطق جدید برده می شود .سپس بالها از بدن آنها جدا می شوند و این موریانه شروع به تولید مثل وساختن لانه درمناطق جدید می کنند و به ملکه و پادشاه جدید تبدیل می شوند .

 

روشهای مبارزه :

موریانه کش های موجود در بازار به اشکال طعمه , پوسش چوب در برابر موریانه و یا موریانه کش های مایع که در خاک تزریق می شوند می باشد . اما ماده اصلی تشکیل دهنده اکثر موریانه کش ها بوراکس و اسید بوریک می باشد. اطلاعات بیشتر

 

محیط ایده ال برای موریانه ها :

این حشرات نیاز به رطوبت وغذا به مقدار زیاد دارند . بنابراین این موجودات در مناطق گرم و مرطوت بهتر رشد می کنند ، بعلاوه وقتی چوب در تماس با خاک است مثلاً در فونداسیون خانه یا درترک های دیوار ، بهترین مکان برای رشد موریانه ها فراهم می شود .در میان کشورهای مختلف جهان ، آمریکا ، استرالیا ، و بخش جنوب شرق آسیا بیشترین میزان موریانه را دارند .

 روش های جلوگیری :

بزرگترین مشکل برای مبارزه بااین حشرات این است که دراکثرموارد آنها لانه های بزرگ را می سازند بدون اینکه انسانها متوجه شوند . در حقیقت وقتی ما آنها را می بینیم که خسارت زیادی را وارد کرده اند . بنابراین اگر خانه شما قبلاً موریانه داشته است نیار است که همیشه مکانهای مشکوک را مرتباً بازرسی کنید . وسایل چوبی و یا کاغذهای قدیمی را که کاربردی ندارند در خانه و مخصوصاً در زیرزمین و یا داخل کمد نگهداری نکنید . این وسایل شامل روزنامه ها و مجلات قدیمی ،چهارپایه و یا صندلی های چوبی ،جعبه های مقوایی ویا رول ها ، کاغذ دیواری می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *