نرمال هگزان کاربردهای متعددی در زندگی روزمره و صنعت و کشاورزی دارد. و به عنوان یک حللال پرمصرف طبقه بندی می شود.

نرمال هگزان :

فرمول شیمیایی این ماده C6H14 می باشد . به آن نرمال هگزان هم می گویند . این ماده از مشتقات نفتی است .یک مایع یی رنگ است با بوی کمی نامطبوع , به شدت قابل اشتعال است بخارات آن خاصیت اشتعال دارد . n- هگزان به صورت خالص در آزمایشگاهها استفاده می شود .

در صنایع این ماده یه صورت ترکیب با حلال ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود .مهمترین استفاده از حلالهای حاوی n – هگزان برای استخراج روغن گیاهی مثل روغن سویا می باشد . همجنین این حلال ها به عنوان ایحنیت تمیز کننده در  رنگ ها ، نساجی و لوازم خانگی استفاده می شود .  این ماده درآب حل نمی شود .این ترکیب نفتی شامل یک ترکیب آلکان و ترکیب ارگانیک فعال می باشد .n-هگزان یک آلکان بدون شاخه است که شامل 6 ا تم کربن می باشد,که به صورت یک حلال غیر قطبی عمل می کند. کاربرد دیگر این ماده به عنوان یکی از حللال های تینر در کنار نرمال بوتانول  و متانول و ایزوپروپیل الکل و حتی اتانول است .

نرمال هگزان

نرمال هگزان یک ترکیب شیمیایی مشتق شده از نفت است.

کاربردهای نرمال هگزان :

اصلی ترین کاربرد این ماده برای استخراج روغن های خوراکی گیاهی می باشد هر چندحلالهای نفتی دیگر و حلالهای ارگانیک دیگر هم به این منظور استفاده می شوند ، دلیل ارجحیت n – هگزان این است که می تواند رنک اصلی روغن گیاهی را حفظ کند . یکی دیگر از کاربردهای این ترکیب درچسب سازی است . در حقیقت در صنابع چسب سازی و آماده ساز ی چرم و کفش سازی از n – هگزان بسیار استفاده می شود . همچنبن در برخی عطرها به عنوان عامل حمل کننده ازاین ماده شیمیایی استفاده می شود .اطلاعات بیشتر

نکات ایمنی نرمال هگزان :

برای کاربا این ترکیب  شیمیایی حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید و به هیچ وجه درزمان کار سیگار نکشید .

استنشاق : در این حالت به هوای آزاد رفته ولباسهای تنگ مثل یقه لباس ، کمربند و یا کراوات راباز کنید . اگر تنفس هنوز هم سخت است باید اکسیژن داده شود .

تماس با چشم : لنزها را سریعاً خارج کرده وچشم هارا با آب فراوان شستشو دهید .هیچگونه پماد یا دارویی را استعمال نکنید .

تماس با پوست : پوست آلوده شده را با صابون و آب شستشو دهید و باکرم ضد باکتری پوست را پوشش دهید .

بلع : در صورت بلع مصدوم رامجبور به استفراغ نکنید . یک یادو لیوان آب بنوشید ولی اگر شخص بیهوش شده به هیچ وجه چیزی را به او نخورانید . برای جلوگیری از اشتعال این ماده ، باید در محیط بسته با تهویه مناسب و وسایل ضد اشتعال نگهداری شود . از دستگاه کمپرس هوا برای پر کردن ، خالی کردن و جابجایی این ماده استفاده نکنید . توضیحات دیگر

 

روش تولید :

نرمال هگزان به طور عمده بوسیله پالایش روغنهای خوراکی بدست می آید .ترکیب دقیق تقطیر بستگی به منبع روغن دارد(خام یا پالایش شده باشد )و حدود به روش پالایش است  . محصول صنعتی (که معمولا شامل 50درصد وزنی از ایزومر حلقه مستقیم است )نقطه جوش 65تا 70 درجه سانتی گراد را دارد.

سایر روشهای تهیه :

گرچه هگزان در آزمایشگاه به عنوان بک حللال استخراج کننده مفید است .به طور کلی فروش آن خارج از کاربردهای آزمایشگاهی سخت است . در هر صورت نرمال هگزان می تواند از بسیاری از منابع از قبیل گازوئیل ‚ سوختهای خاص(camping fuel)و بسیاری هیدرو کربن های حللالی جدا شود.فرآیند عمومی جدا کردن این ماده از منابع حلالی ‚ تقطیر نسبی در دمای 65تا 70 درجه سانتی گراد است . این بوسیله اکسیداسیون محصول جانبی تحت محیط اکسیداسیون از قبیل الکلها ‚ الکن ها و تولوئن انجام می گیرد .تقطیر مجدد محلول برای جداسازی این ماده و ایزومرهای خاص انجام می گیرد . محصول نهائی شامل 50 درصد حجمی از ایزومر حلقه مستقیم است

اماده سازی نرمال هگزان خلوص بالا از بازیافت مجدد رافینیت (Raffinate )توسط فرآیند جذب و تقطیر :

در فرآیند جداسازی جذبی ‚ زئولیت 5Aجهت جذب استفاده می شود. رافینیت شامل 24.24 درصد نرمال هگزان استفاده می شود. که ابتدا در روغن رافینیت غنی در پارافین غیر نرمال جذب می شود و سپس در روغن غنی در پارافین نرمال دفع می شود. در شرایط عملیاتی خاص ‚ غلظت ان هگزان در روغن غنی به بالاتر از 96 درصد می رسد .غلظت 3متیل پنتان و متیل سیکلو پنتان که اجزا کلیدی سبک و سنگین در برج تقطیر نرمال هگزان هستند به ترتیب به رقمهای 0.15.و 0.07 کاهش داده می شوند. برطبق  یک روش شبیه سازی (Simulation) در یک برج شامل 15 مرحله ‚ غلظت نرمال هگزان می تواند به 99.02درصد با نسبت رفلاکس 7.5برسد .فرایند ترکیبی هر دو فرایند جذب و تقطیر را در بر می گیرد .این فرآیند بازدهی بسیار بالایی به نسبت فرایندهای تقطیر سنتی قبلی برای تولید نرمال هگزان خلوص بالا را در دارد.

ملاحظات فرآیندی :

نقطه جوش 3متیل پنتان 63.3درجه سانتی گراد و متیل سایکلو پنتان (Methyl Cyclopentane) 71.8 درجه سانتی گراد است . این دما بسیار نزدیک به نقطه جوش نرمال هگزان 68.7درجه سانتی گراد است .به دلیل نزدیک بودن نقطه جوش‚ تعداد زیادی صفحه برای تولید ان هگزان خلوص بالا نیاز است و در این حالت مصرف انرژی بالاست . در حالت استفاده از دو  ستون تقطیر با 90  صفحه شیر دار شناور (Float Valve Plates) ,خلوص نرمال هگزان کمتر از 75 درصد است. به طور تخمینی 5 نن بخار برای تولید1 تن نرمال هگزان در دو بویلر در روش انتگرالی حرارتی نیاز است. 

برای کاهش هزینه تولید نرمال هگزان  ‚ ضرورت دارد که از تفاوت فراریت میان اجزا کلیدی سبک و سنگین در مخلوط رافینیت اطمینان حاصل کنیم .

سایر ملاحظات

زئولیت  5A  برای جذب پارافین های نرمال در رافینت های بازیافتی استفاده می شود. پس از فرآیند جداسازی جذبی „ رافینت به دو  محصول به نامهای روغن دفع و روغن را فینت جذب دسته بندی می شوند . جز ء عمده در روغن دفع (هگزان نرمال خام )پارافین نرمال است که شامل نرمال پنتان , ان هگزان و ان هپتان است . تفاوت در نقطه جوش دو پارافین با تعداد کربن های 5و 6  به طور تخمینی 30 درجه سانتی گراد است . خالص سازی بیشتر نرمال هگزان خام جدا سازی پارافین های معمولی بوسیله تقطیر را شامل می شود . این روش  بسیار اسان تر از روش جداسازی 3 متیل پنتان , نرمال هگزان و متیل سیکلو پنتان از یکدیگر است .

بسته بندی و فروش :

نرمال هگزان به صورت مایع و در بشکه های 200 لیتری به بازار عرضه می شود . جهت خرید و اطلاعات در مورد این محصول می توانید با کارشناسان بخش فروش ما تماس بگیرید .